Magazin

Muhteşem Süleyman ‘Organik Pazar’da

Muhteşem Süleyman ‘Organik Pazar’da

Sağlıklı yaşam tutkunları ve yediklerinde GDO’dan kaçınanların gözdesi olan organik pazar, yüksek fiyatlarına rağmen büyük ilgi görüyor.İstanbul Feriköy’de kurulan Türkiye’nin ilk organik pazarı sağlıklı yaşam tutkunlarının vazgeçilmez adreslerinden. Dün, yalnızca sertifikalı organik ürünlerin satıldığı Feriköy’deki o meşhur organik pazardaydık. Sabahın erken saatleri olmasına rağmen pazar epey hareketli. Fiyatlar normal semt pazarlarına göre biraz pahalı olsa da vatandaşlar aldıkları ürünlerden gayet memnun. Şişli Belediyesi ile Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği tarafından sık sık denetimin yapıldığı pazara hiçbir ürün kontrol edilmeden sokulmuyor. Her meyve ve sebzenin mevsimine uygun şekilde satıldığı pazarda bitkilerden elde edilen birçok kişisel bakım ürünü de bulmak mümkün. Sabah saatlerinde hareketliliğin yaşandığı pazarda öğleden sonra ürün bulabilmek epey zor. Bu pazarın müdavimleri arasında ünlü isimler de var. Muhteşem Yüzyıl dizisinin Kanuni Sultan Süleyman’ı Halit Ergenç ve Ezel dizisinin sevilen karakteri Ramiz Dayı’yı canlandıran Tuncel Kurtiz organik ürün yemeyi tercih eden ünlülerden.


Halit Ergenç, sağlıklı beslenmeye dikkat ettiğini ve bu yüzden uzun yıllardır organik pazardan alışveriş yaptığını söylüyor. Ünlü oyuncu, “Bildiğim ve güvendiğim bir yer olduğu için bu pazara geliyorum. Çocukken bile her yeri gezip en güzelini alırdık. Çocukluğumdaki gibi şimdi de böyle bir alışverişi tercih ediyorum” diyor. Tuncel Kurtiz ise GDO’lu ürünlere karşı tepkisini şöyle dile getiriyor:

“İnsan sağlığını tehlikeye sokan GDO’ya da HES’lere de karşıyım. Anadolu’nun tohum ve hayvancılık kültürü yok oluyor. İnsanlar paranın yenmeyen bir şey olduğunu, son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde anlayacak. Bu yüzden bu pazarlar bizim için son umut. Herkes organik ürün tüketmeli.”  (Milliyet)

Yayın tarihi: 05.11.2012
746
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.