Magazin

Mucize sebze enginar

Mucize sebze enginar

Kalp, şeker, karaciğer ve damar hastalıklarına karşı vücudu koruyan enginar, özellikle bol alkol tüketenlerin dostu. Zira alkolün zarar verdiği mide, bağırsak ve karaciğeri, enginar tamir ediyor.

Latince adı "Cynara scolymus, Cnynara" olan enginar, içerdiği "Cynarine" maddesi ile kandaki üre ve kolesterolü düşürüyor. İdrar sökücü etkisi var ve kandaki şekerin düzenlenmesine de yardımcı oluyor. Özellikle akşamcıların ve kalp krizi riski taşıyanların bol bol enginar yemesi tavsiye ediliyor.

Enginarın sap, yaprak ve çanak kısımların tamamen yenilebilir. Enginar, zeytinyağı ile birlikte tüketildiğinde ise daha da önemli bir sağlık bitkisi haline geliyor. Enginarın yaprakları üzerindeki lifler temizlenip haşlandıktan sonra salata halinde, pirinçli ya da havuç ve patates ile de haline getirilip, sapları da aynı şekilde yenilebiliyor. Çanak kısmı ise pirinçli, patatesli-havuçlu, kuzu etli, terbiyeli, zeytinyağlı, iç baklalı gibi sayısız versiyonda pişirilip yenilebilir. En basit yöntemi ise liflerini temizleyip haşlamak, zeytinyağı ve limonla salata olarak yemektir.

Enginar, Marmara, Ege ile Akdeniz'in bir bölümünde kullanılıyor. Ancak, Türkiye'nin geri kalan kısmında ise enginar sebzesi hiç yememiş ya da hiç bilinmiyor.

DÜNYACA ÜNLÜ KARABURUN ENGİNARI
İzmir'in Karaburun Yarımadası'nda faaliyet gösteren Karaburun Sivil İnisiyatifi, enginarın tanıtımı ve üretiminin artırılması için destek istiyor. zira karaburun'un en büyük geçim kaynağı enginar ve Karaburun enginarının ünü de dünyaya yayılmış durumda. Karaburun Sivil İnisiyatifi Dönem Sözcüsü Ayhan Akçura, enginarın, "Bodrum", "Bozköy", "Yeniliman" ve "Küçükbahçe" bölgelerinde yetiştiğini anlatarak, poyraz rüzgarlarını ve soğuk havayı sevmeyen bu sebzenin kasım ve aralık aylarından itibaren mayıs ayına kadar mahsul verdiğini belirtti. Karaburun'da "Sakız Cinsi" enginar yetiştirildiğini ve Çanaklı İstanbul enginarının aksine, çanak yaprakları da yenilebilen bir tür olduğunu kaydeden Akçura, bu yıl ocak ayının karlı ve soğuk geçmesi nedeniyle ürünün geç kaldığını söyledi.
Yayın tarihi: 24.02.2002
377
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.