Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Modern sanatın şaheseri bir pisuvar

Modern sanatın şaheseri bir pisuvar

500 sanat uzmanının görüşü alınan ankette modern sanatın en çok iz bırakan eseri ünvanına Duchamp'ın pisuvarı layık görüldü.

Marcel Duchamp'ın Fountain (Fıskiye) adlı eseri, üzerine imzasını attığı bir pisuvardan ibaret. En etkileyici eserler listesinde ikinci sıraya Picasso'nun 1907'de resmettiği Avignonlu Kadınlar adlı tablosu oturdu. Üçüncü sırada Andy Warhol'un 1962 yapımı Marilyn Diptych adlı eseri yer alıyor.

Şoke eden 'yaratı'
Marcel Duchamp, 1917 yılında üzerini imzaladığı beyaz renkte porselen bir pisuvarı sanat eseri olarak sergileyince çevresindekileri şoke etmişti. Sanat uzmanı Simon Wilson durumu, "modern sanatın en büyük eseri olarak Picasso'nun ya da Matisse'in bir tablosunun değil de Duchamp'ın pisuvarının seçilmesi beni şaşkınlığa uğrattı" şeklinde yorumladı.

Yiğidi öldür hakkını yeme
Fakat Simon Wilson, Marcel Duchamp'ın çok büyük bir sanatçı olduğunu inkar etmiyor: "Duchamp, günümüz sanatının dinamizmini çok önceden yakalamıştı; onun için sanat eserinin kendisinden ziyade o eserin gerisinde yatan yaratıcı süreç önemliydi." Duchamp'ın pisuvarı zamanın sanatçılarına eserlerini her türlü şekilde sınırsız malzemeden üretebileceklerini gösterdi.

Picasso'dan duble
Anketten çıkan sonuçlara göre en çok iz bırakan dördüncü eser, Picasso'nun İspanya'daki iç savaş vahşetini konu alan Guernica adlı dev tablosu. (Guernica kasabası, sivil halka yönelik ilk hava bombardımanına sahne olmuştu) Matisse'in fırçasından çıkan Kırmızı Stüdyo beşinci geldi.

Duchamp'a öykünenler
Duchamp, günümüzde birçok genç sanatçıya esin kaynağı olmaya devam ediyor. İngiliz sanatçı Tracey Emin, yapılmamış bir yatağı etrafına atılmış çöp ve kullanılmış prezervatiflerle birlikte sergi salonuna taşıdığı eserinde Duchamp'dan esinlenmişti. Eser, günümüz İngiltere'sinin sanat çevrelerinde sergilendiği 1999 yılından bu yana hem çok sayıda hayran, hem de düşman topladı.

Turner Ödülü'ne aday Türk
Modern sanat anketi, İngiltere'nin en büyük modern sanat ödülü olan Turner ödülünün açıklanması öncesine rastlıyor. Turner ödülünün sahibi pazartesi günü açıklanacak. Bu yıl ödüle aday gösterilen 4 sanatçı arasında Türkiye'den Kutluğ Ataman da var. Ataman'ın "12" isimli eseri altı ekrandan meydana gelen bir video enstalasyonu. Türkiye'nin güneydoğusunda yapılan video çekimlerinde reenkarnasyona uğradığına inanan 6 kişi kameraya geçmişteki ve şimdiki yaşamlarını anlatıyor.
774
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.