Magazin

Moda fotoğrafçılığının babası öldü

Moda fotoğrafçılığının babası öldü

Moda ve portre fotoğrafçılığında 20'inci yüzyılın en iyilerinden kabul edilen ABD'li Avedon, beyin kanaması nedeniyle 81 yaşında yaşama veda etti.

Harper's Bazaar, Vogue, New Yorker's gibi dünyanın en ünlü moda dergilerinde çalışan ve bir döneme damgasını vuran ABD'li fotoğrafçı Richard Avedon (81) bir haftadır tedavi gördüğü Teksas'taki hastanede öldü.

Yahudi bir aileden gelen Avedon, 1920'li yılların ekonomik kriz ortamında fakir bir çocukluk geçirdi. Fotoğrafçılığa ABD donanmasında başlayan Avedon, aldığı eğitimin ardından moda fotoğrafçılığına adım attı.

Warhol etkisi
Portrelerini genellikle stüdyoda beyaz fon önünde üreten ünlü fotoğrafçı, ressam Andy Warhol'ün pop-art yaklaşımından ilham aldı.

Görüntülemediği ünlü yok
Meslek hayatı boyunca birbirinden ünlü ismi görüntüledi. Bu isimlerden bazıları Brigitte Bardot, Marilyn Monroe, Charlie Chaplin, Beatles, Rudolph Nureyev ve Nastasia Kinski idi. Avedon, 1994 yılında ABD Foto dergisi tarafından en iyi 100 fotoğrafçı arasında birinci seçilmişti.
Yayın tarihi: 02.10.2004
321
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.