Magazin

Milyonlarca insan ölmeyebilir

Milyonlarca insan ölmeyebilir

Dünyada her yıl meydana gelen 56 milyon ölümün yüzde 40`ının nedeninin "önlenebilir sağlık tehditleri" olduğu bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütü`nün (WHO) yayınladığı "Dünya Sağlık Raporu 2002"de, hükümetler ve bireylerin temel sağlık tehditlerine karşı çabalarını birleştirmeleri durumunda, dünya çapında sağlıklı yaşam beklentisinin 5 ile 10 yıl artırılabileceğine dikkat çekildi.

Raporda, tespit edilen 25`i aşkın önlenebilir sağlık tehdidinden küresel çapta en önemlilerinin, "zayıflık, korunmasız cinsel ilişki, yüksek tansiyon, tütün, alkol, sağlıksız su, yüksek kolesterol, demir eksikliği ve obezite" olduğu vurgulandı.

WHO`nun raporuna göre, bu sağlık tehditleri, dünya çapında her yıl yaklaşık 23 milyon kişinin ölümüne neden oluyor. Zayıflık 2000 yılında 1.8 milyonu Afrika`da olmak üzere 3.4 milyon insanın ölümüne, kötü beslenme de gelişmekte olan ülkelerdeki bütün çocuk ölümlerinin yarısından fazlasına yol açtı.

Fakir ülkelerdeki yaklaşık 170 milyon çocuk özellikle besin ihtiyacından dolayı düşük kilolu, orta ve yüksek gelirli ülkelerdeki 1 milyondan fazla genç ise aşırı kilolu ya da obez. Ayrıca Kuzey Amerika ve Doğu Avrupa`da yaklaşık yarım milyon insan, her yıl aşırı kilodan kaynaklanan hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor.

Yüksek tansiyon yılda ortalama 7.1 milyon kişinin ölümüne neden olurken, felçlerin yaklaşık yüzde 92`si ve kalp krizlerinin de yüzde 40`ına da yüksek tansiyon neden oluyor. Yüksek kolesterolün etkilerinin genellikle yüksek tansiyona yol açmasına karşın, dünyada yılda yaklaşık 4.4 milyon kişi kolesterol nedeniyle can veriyor.

Tüm ölümlerin yüzde 8`i tütün, yüzde 3`ü de sağlıksız sudan kaynaklanan hastalıklardan meydana geliyor. Demir eksikliği de doğum, doğum sonrası ölüm ve çocuk gelişimini olumsuz etkileyen dünyadaki en yaygın beslenme sorunu olurken, bütün erkek ölümlerinin yüzde 1.3`ü, ölümlerinin ise yüzde 1.8`i bu eksikliğin yol açtığı hastalıklar sonucu gerçekleşiyor.

WHO`nun raporunda ayrıca, belirlenen sağlık tehditlerine karşı bir hareket başlatılmadıkça, 2020 yılına kadar, yılda ortalama 5 milyon olan tütünden kaynaklanan ölümlerin 9 milyon, 3 milyon olan aşırı kilo ve obezitenin yol açtığı ölümlerin de 5 milyona yükseleceği kaydedildi
Yayın tarihi: 26.11.2002
437
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.