Magazin

Mickey Mouse 76 yaşında

Mickey Mouse 76 yaşında

Walt Disney'in minik bir otel odasında gördüğü bir fındık faresinden esinlenerek yarattığı kabına sığmaz sevimli fare "Mickey Mouse" da yaşlandı.

Eldivenli sevimli fare, 18 Kasım 2004'te 76. yaşgünü pastasının mumlarını üfleyecek. Mickey'nin doğumuna Walt Disney'in küçük bir otel odasında gördüğü bir fındık faresi vesile oldu.

İlham oldu
Yuvasından çıkan bu fareden korkmak ya da iğrenmek şöyle dursun ondan ilham alan Disney, hemen çizimlere başlanması için talimat verdi. Sevimli fare figürünün çizimleri Disney'in baş animatörlerinden UBI werks tarafından gerçekleştirildi.

Mecburi eldiven
Walt Disney, tam onu takdim edecekti ki bir nokta dikkatini çekti. Mickey Mouse'nun elleri farenin ön ayaklarına bakılarak çizildiği için oldukça sevimsiz görünüyordu. Bu duruma bir çare arandı ve sonuçta o ünlü beyaz eldivenlerini giydi.

Mortimer mi o da kim?
Mickey Mouse yaratıldığında ismi "Mortimer" olarak belirlendi. Ancak, Walt Disney'in eşi Lillian Disney bu geleneksel ismi beğenmedi ve adı "Mickey" olarak değiştirildi. Artık izleyici karşısına çıkmaya hazır olan Mickey, "Steamboat Willie" adlı animasyonla 18 Kasım 1928'de hayata gözlerini açtı.

Herkesin beğenisini kazandı
"Steamboat Willie" adını taşıyan kısa bir animasyonda görünen şirin fare, o kadar çok sevildi ki çizgi film dünyasının en ünlü karakterine dönüştü. Bu animasyonun gördüğü büyük ilgi üzerine Mickey Mouse büyük bir yıldıza dönüştü. Kısa süre içinde 100'den fazla çizgi filmde görünen sevimli fare, Miki Fare Kulübü'nün televizyonda yayımlanması ve Disneyland'in açılmasıyla 7'den 70'e herkesin gönlünde taht kurdu.

Adeta para basıyor
Mickey Mouse sadece animasyonlarıyla değil arkadaşları ile birlikte süslediği tişörtler, bardaklar, çantalar, giyim eşyaları, duvarlar, çakmaklar, kalemler, video oyunları, oyuncaklar ve akla hayale gelebilecek her yerde karşımıza çıkıyor. Yaratıcıları yıllar önce aramızdan ayrılmasına rağmen hala varisleri için adeta para basan Mickey Mouse ve dostları, geçen sene 5.8 milyar dolar kazandırıyor. Animasyon dünyasının 29 Oscar ödüllü devi Walt Disney, 65 yaşında kansere yenilerek sevimli kahramanlarına veda etmişti.
Yayın tarihi: 15.11.2004
621
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.