Magazin

Merak ve arkadaş çevresi bağımlılığa itiyor

Merak ve arkadaş çevresi bağımlılığa itiyor

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Coşkunol, gençlerin madde ve alkol bağımlılığına itilmesinde, merak ve adaş çevresinin etkili olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Coşkunol, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, legal maddeler olan sigara ve alkolün yanı sıra illegal maddeler olan "esrar, kokain, extacy" gibi maddelerin de gençler arasında bağımlılık yaptığına işaret etti.

Madde bağımlılığına ergenlikte daha çok rastlanıldığını kaydeden Coşkunol, şu bilgiyi verdi: "Gençler en sık olarak merak nedeniyle madde kullanmaya başlamaktadırlar. Arkadaş etkisi ise ikinci önemli etkendir. Genç içinarkadaş grubu önemlidir ve grubun dışında kalmak, onlardan farklı olmak korkusu yaşanmaktadır. Bu maddeleri kullanmakla gençler, kendini kanıtladığına inanır. Böylece farklı ve değişik gözükmeyi, bir tür beğeni toplamayı amaçlıyorlar.""

Bireyin uyuşturucu madde kullandığını anlamanın kolay olmadığını belirten Coşkunol, madde kullandıklarından kuşkulanılan kişilerde gözlenen davranışların doğru yorumlanması gerektiğine işaret etti. Coşkunol, "Gencin sorunlarının olduğu ve bu sorunları çözmek için başka yol kalmadığına inandığı zaman ise kullanım sıklaşır. Bu nedenlegençlere sorunlarla başa çıkma yöntemlerinin öğretilmesi önem kazanmaktadır" dedi.

Anne ve babalara büyük görev düştüğünü, en önemli görevin gençlerle konuşmak olduğunu kaydeden Coşkunol, anne babalara yönelik "Alkol ve Madde Bağımlılığı Eğitim El Kitabı" hazırladıklarını ve dağıttıklarını bildirdi.
(aa)
Yayın tarihi: 25.09.2002
309
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.