Magazin

Marquez, Ankara kedisini yazdı

Marquez, Ankara kedisini yazdı

Gabriel Garcia Marquez, 'Benim Hüzünlü Orospularım' adlı son romanındaki az sayıda kahramandan biri olarak seçtiği Ankara kedisini 'doğaüstü bir varlık' olarak niteledi.

Dünyaca ünlü Nobel ödüllü Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez, Türkiye'de yaz başında Can Yayınları'ndan piyasaya çıkan son romanı 'Benim Hüzünlü Orospularım'da Ankara kedisini anlattı. Marquez'in yaşlı bir gazetecinin 90'ıncı doğum gününde kendisine parası karşılığında bir fahişe armağan etmesiyle gelişen 'yaşlılık', 'aşk', 'gazetecilik', 'ölüm', 'yaşam' konularının ele alındığı romanında yer alan az sayıdaki kahramandan biri de Ankara kedisi.

Miyavlaması konuşmaya benzer
Romanda, 40 yıldır Barış gazetesinde çalışan kitabın başkahramanına, çalışma arkadaşları bir Ankara kedisi hediye ediyor. Ankara kedisi, kahramının gözünden şöyle anlatılıyor: 'Hayvanlarla hiç anlaşamam, konuşmaya başlamamış çocuklarla da öyle. Sanki ruhları dilsizdir. Onlardan nefret etmem, ama onlarla pazarlık etmeyi öğrenemediğimden varlıklarına da katlanamam. Bir erkeğin köpeğiyle, karısıyla olduğundan daha iyi anlaşması, ona belli saatlerde yiyip içip aptese çıkmasını, sorulara karşılık vermesini, acılarını paylaşmasını öğretmesi bana doğaya aykırı gelir. Ama tipografların kedisini gidip almamak nezaketsizlik olacaktı. Üstelik miyavlamaları neredeyse konuşmaya benzeyen, pürüzsüz pembe tüylü, değerli bir Ankara kedisiydi. Soyağacını belirten bir belgeyle ve tıpkı monte edilmesi gereken bisikletlerinki gibi kullanma kitapçığıyla birlikte onu hasır bir sepete koyup verdiler bana.'

Efsanevi soylu
Kitapta, kediyi aldıktan sonra eve giderken baş karakterin bir asker devriyesiyle arasında şu diyalog geçiyor: 'Sepette ne taşıdığımı sordu. 'Kedi' dedim. Görmek istedi. Kaçacak korkusuyla her türlü önlemi alarak açtım sepetin kapağını, ama askerlerden biri sepetin dibinde belki daha başka birşey vardır diye içine bakmak istedi. 'Harika bir Ankara kedisi' dedi.' 90'lık gazetecinin kediyle ilgili ilk izlenimleri ise şöyle: 'Masamın altından bir şeyin kayıp geçtiğini hissettim, canlı bir beden değil de doğaüstü bir varlığı andıran bir şey ayaklarıma sürtündü, çığlık atarak yerimden fırladım. Havaya kalkmış o güzelim kuyruğu, gizemli ağır hareketleri ve efsanevi soyuyla şu benim kediydi, evin içinde insan olmayan canlı bir varlıkla tek başıma kalmanın verdiği ürpertiye engel olamadım.'
Yayın tarihi: 24.07.2005
503
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.