Magazin

Makyavel, Makyavelist değildi

Makyavel, Makyavelist değildi

Siyasette her şeyi meşru gören anlayışın mimarı olarak bilinen Makyavel'in hiç de öyle olmadığı ve fikirlerinin çarpıtıldığı iddia edildi. Prof. Ferroni, Makyavel'in son derece insancıl birisi olduğunu söylüyor.

Modern zamanlardaki bütün kötülüklerin fikir babası olarak gösterilen Makyavel'in sözlerinin çarpıtıldığı ortaya çıktı. Roma Üniversitesi Edebiyat ve Felsefe Bölümü öğretim üyesi olan ve sayılı rönesans uzmanlarından biri olarak bilinen Prof. Giulio Ferroni, Makyavel'in, 'Amaç için her yol meşrûdur' sözünü söylemediğini iddia etti.

Ahlakı öne çıkarıyor
Prof. Ferroni, şeytan olarak tanımlanan ünlü İtalyan siyaset adamı ve düşünürü Niccola Makyavel'in, aslında son derece iyi bir insan olduğu söyledi. Roma Üniversitesi Edebiyat ve Felsefe Bölümü öğretim üyesi Prof. Giulio Ferroni, yeni yayımlanan kitabında, Makyavel'in, bilinenin aksine insani değerleri ve ahlákı öne çıkardığını, kendisine mal edilen sözlerin önemli bir kısmını ise hiç söylemediğini belirtti.

Sonradan kitaba dahil edilmiş
Makyavel'in ölümünden sonraki beşyüz yılda, o ünlü eseri 'Prens'te yer almayan pek çok şeyin kitaba dahil edildiğini savunan Prof. Ferroni, kitabın Makyavel'in ölümünden sonra yayımlanabilmesinin de bu çarpıtmalara zemin hazırladığını söyledi. Makyavel'i herkesin işine geldiği gibi yorumlayıp yaptıklarını meşrû hale getirmeye çalıştığını vurgulayan Prof. Ferroni, Makyavel'in 'Prens'teki pek çok düşüncesinin bağlamından kopartılarak değerlendirildiğini ifade etti. Makyavel'in hiçbir zaman, 'Amaca ulaşmak için her yol meşrûdur' sözünü etmediğini, tersine 'herkesin özellikle de prenslerin, eylemlerinde nihai sonuca bakmaları gerekir' düşüncesinin altını çizdiğini belirten Prof. Ferroni, 'Makyavel'de Makyavelizm'in izlerini bulabilmek mümkün değildir' dedi.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 11.12.2003
497
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.