Magazin

Magandalar aslında "duygusal"

Magandalar aslında "duygusal"

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışma Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Üre, "maganda" olarak nitelendirilen sinirli ve agresif erkeklerin, gerçekte daha duygusal olduklarını söyledi.

Doç. Dr. Üre yaptığı açıklamada, konuyla ilgili araştırmaların erkeklerin kadınlara oranla duygularına daha zor hakim olduklarını ve mantıkları yerine hisleriyle hareket ettiklerini ortaya koyduğunu anlattı. Dış görünüş itibariyle kadına üstünlük kurduğu sanılan "maganda"erkek tipinin gerçekte kadının gizli yönetiminde olduğunu belirten Ömer Üre, "Erkek duygularını hemen belli ettiği ve tepkilerini kontrol altına alamadığı için, aslında üstün gibi görünse de kadının kontrolü altına giriyor. Burada daha akılcı davranan kadının, bu tür erkekleri yönlendirmesi daha kolay oluyor" dedi.

Doç. Dr. Üre, tüm magandaların aslında duygusal olduğunu, ancak duygusallığın, "romantizm" olarak algılanmaması gerektiğini belirterek, magandaların aşırı sinir, kıskançlık, öfke ve akılcılıktan uzak agresif davranışlarının, sosyal hayatı olumsuz etkileyen duygusallığın bir sonucu olduğunu kaydetti.

MAGANDA ERKEK ÇEŞİT, ÇEŞİT
Psikolojik olarak eksiklik duygusu ve sevgisizlik yaşayan bazı insanların bunu magandalık olarak kabul edilen bazı ilkel uygulamalarla örtmeye çalıştığına dikkati çeken Ömer Üre, şöyle dedi: "Karşıdakinin duygularını anlamak için çaba harcamayan maganda, kendisini kimsenin sevmeyeceğini düşündüğü için yaşadığı çevreyi daha rahat kirletiyor. Çöpleri yere atıyor, komşusunu rahatsız ediyor. Bazıları da evinde ailesini çok koruyan bir kişilik sergilerken, dışarıda saldırgan davranışlar gösteriyor."

Doç. Dr. Ömer Üre, kimi magandaların da çevresine karşı çok ince, saygılı ve insancıl davranarak insanların saygısını kazanma yolunu seçtiğini, ancak evinde başka bir kimliğe bürünerek ailesine ve akrabalarına karşı farklı davrandıklarını anlattı.
Yayın tarihi: 02.07.2002
482
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.