Magazin

Maçolar daha çok kaza yapıyor

Maçolar daha çok kaza yapıyor

Orta Doğu Teknik Üniversite öğrencileri arasında gerçekleştirilen bir araştırma maçoların daha çok trafik kazası yaptığını ortaya koydu.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Pisikoloji Bölümü'nden Türker Özkan, Timo Lajunen ve Nebi Sümer tararfından gerçekleştirilen ortak bir çalışmada, "Maçolar Trafikte Ne Yapar" sorusunun yanıtı arandı. Çalışmada yer alan bilgilere göre, Avrupa Karayollarında, her yıl 40 binin üzerinde insan hayatını kaybediyor ve 1.6 milyon kişi yaralanıyor. Trafikte meydana gelen can kaybı sayısında ülkeler arası belirgin farklar olmasına karşın, genç ve erkek sürücülerin diğer sürücü gruplarına oranla kazalarda daha yüksek oranla temsil edildiği genel bir gerçek olarak ortaya çıkıyor.

Çalışma kapsamında, genç Türk sürücü örnekleminde seks rolleri (erkeksilik, kadınsılık, androjenlik, ayrışımsızlık) ve cinsiyetin sürücü ihlalleri, hataları ve kaza yapma sıklığıyla arasındaki ilişki de inceledi. Bu amaçla, ehliyet sahibi 310 ODTÜ öğrencisinden gönüllü katılım temelinde veri toplandı.

Araştırma sonucunda elde edilen bulgular seks rollerinin ve cinsiyetin kaza yapma sıklığı ve sıradan sürücülük ihlaleri ile ilişkili olduğunu gösterdi. Buna göre, erkeksilik puanları yüksek olan katılımcılar diğer gruplara oranla daha fazla kaza yaptıklarını ve daha çok sıradan ihlalde bulunduklarını rapor ettiler.
(ANKA)
Yayın tarihi: 15.02.2003
379
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.