Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kötüleri ağına düşürüyor

Kötüleri ağına düşürüyor

Devam filmiyle sinemalarımıza konuk olan Örümcek Adam 1962 yılında "Amasing Fantasy" adlı bir çizgi romanla dünyaya geldi.

Fakir, gururlu ve mahcup bir süper kahraman! Hem öksüz hem yetim, bir yengesi May, bir de komşu kızı Mary Jane var onun için yeryüzünde, başka kimse yok arkasında. Ama o bütün New York kentinin ve dünyanın koruyucusu. Örümcek Adam böyle bir delikanlı işte. Yeteneği aynı zamanda laneti... Örümcek duyuları insani duygularına engel oluşturuyor, insanlığı kurtarmasına hizmet etse de...

Süper kahramanlığın bedeli ağır
Üzerinde önce özel dokunmuş bir kostüm var. Sonra kostüm kılığında Örümcek Adam'la simbiyoz halinde yaşayan, gerektiğinde değişebilen bir uzaylı canlı türü... Karşısında sürekli doğaüstü kötüler var. Mary Jane'in aşkına ve onunla huzurlu bir hayata karşılık gökdelenler arasında salınıp düz duvara tırmanıp savaşarak geçecek yalnız bir ömür. Yeteneklerini gösteri dünyasında kullanıp paraya para demeyebilirdi ama o bir gazetede genel yayın yönetmeninin günaşırı kovduğu, üç kuruş paraya çalışan, tehlikeli olayları izlemesi için sürekli gereksinim duyulan bir foto muhabiri. Süper kahraman olmanın bedeli çok ağır...

10 ton ağırlığı çakıl taşı gibi kaldırabiliyor 1962 yılında artık birer Amerikan efsanesi olan çizgi romanların yayıncısı Marvel Comics'in yöneticilerinden Stan Lee'nin yazdığı, Steve Ditko'nun çizdiği "Amazing Fantasy" adlı çizgi romanla dünyaya geldi Örümcek Adam. 1966 yılında 39'uncu sayıdan sonra çizgi babalığını John Romita sürdürdü. "Örümcek Adam" halen Türkiye dahil onlarca ülkede yayımlanıyor.

Achaearanea tepidariorum ısırınca
Zeki ama utangaç ve sakar liselinin hayatı, radyoaktiviteye maruz kalıp mutasyon geçiren bir örümcek, bilimsel adıyla Achaearanea tepidariorum tarafından ısırılması ve örümcekteki mutajenik enzimlerin ona geçmesiyle değişti. İskeleti sağlamlaştı, dokuları ve sinir sistemi gelişti. Aynı zamanda son derece çevik ve esnek hale geldi. İnsanüstü bir güce, çok gelişmiş reflekslere ve sekiz bacaklıymışçasına mükemmel bir dengeye sahip oldu. 10 ton ağırlığı çakıl taşı gibi kaldırabiliyor. Beyniyle kontrol ettiği elektrostatik güç sayesinde bedenini, özellikle el ve ayaklarını hemen her yüzeye yapışabilecek molekül tabakasıyla kaplayabiliyor. Örümcek duyuları sayesinde tehlikeyi önceden seziyor.

Vicdan azabı nelere kadir
Bileğinden otomobilleri havada durdurabilecek kadar katı, bir o kadar da elastik örümcek ağı salgılayıp New York gökdelenleri arasında sallanabilen delikanlı, yeteneklerini keşfettiğinde yaptığı bir hata yüzünden ömür boyu vicdan azabı çekmeye mahkum. Bir dövüşten kazandığı parayı ödemeyen adamı soyan hırsızı durdurabileceği halde durdurmayan Peter Parker, aynı hırsızın kaçarken arabasını çaldığı amcasını öldürdüğünü öğrenince kendini suçluları yakalamaya adıyor.
(Milliyet Pazar)
439
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.