Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kirli otomobile ceza!

Kirli otomobile ceza!

Rusya'nın başkenti Moskova'da kirli otomobillerle dolaşan sürücülere para cezası kesilmeye başlandı.

Cezalar, Moskova'da "Temiz otomobil ayı" adıyla başlatılan kampanyanın bir parçası. Ancak para cezası, bunun yasallığını sorgulayan sürücülerin tepkisine neden oldu. Birçok sürücüye göre, bu kampanya, 'kendilerinden para koparmaya çalışan' polisler için yeni bir fırsat.

'Yasaya aykırı'
Sürücülere göre, Rus trafik yasaları sadece plakanın kir ve çamurdan görülemeyecek hale gelmesi durumunda ceza öngörüyor.

Baharda böyle oluyor
Rusya'da çetin geçen kışlar ve kar fırtınaları nedeniyle sürücülerin birçoğu aylarca trafiğe çıkamıyor. Baharın gelmesiyle birlikte, yollar, çokluklula kirli, çamurdan görünmeyen otomobillerle doluyor.

Bazı Ruslar, polis memurlarının halkın yasaları bilmemesinden yararlanarak sürücülere ceza kestiklerini veya rüşvet aldıklarını öne sürüyor.

Kimi radyo istasyonları da sürücülere haklarını hatırlatan ve bu tür cezalara karşı çıkılmasını öğütleyen yayınlar yapıyor.

Plaka okunmuyorsa kirlidir
İzvestia gazetesinin İnternet sitesinde okuyucuların kirli otomobillerle ilgili görüşlerini yansıttığı bir anket yayımlandı. Görüş bildiren okuyucuların yüzde 46'sına göre, plakanın okunamayacak durumda olması otomobilin kirlendiğine işaret ediyor. Okuyucuların yüzde 23'üne göre bunun için otomobillerin üzerine birilerinin "Beni yıka" yazabilmesi yeterli. Ankete katılanların yüzde 22'si için kirliliğin ölçüsü otomobilin renginin belli olmaması.

Yüzde dokuzluk bir kesim ise "Hayır, bir otomobil ancak şoför görünmüyorsa kirlidir" diyor.
(BBC TÜRKÇE)
352
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.