Magazin

Kilolu doğan bebeklerde romatizma riski

Kilolu doğan bebeklerde romatizma riski

İsveç'te yapılan bir araştırmada, 4 kilonun üzerinde doğan bebeklerde ileri yaşlarda romatizmal arterit riskinin artabildiği belirlendi.

Romatizmal arteritin neden meydana geldiğinin bilinmediğini belirten uzmanlar, 77 romatizmal arterit hastası ve 308 kişilik kontrol grubu üzerinde araştırma yaparak, hastalık üzerinde anne ve baba etkisini gözledi.

Araştırmada, doğumdaki kilo, annenin yaşı, annenin doğum sırasındahastanede kalma süresi, bebeğin hastane döneminde anne sütüne başlaması ve babanın mesleği araştırıldı.

Araştırma sonunda, 4 kilo ve üzerinde doğan bebeklerde ileri yaşlarda romatizmal artirit riskinin yüksek bulunduğu saptandı. Daha düşük kilolu doğan bebeklerde ise bu riskin artmadığı kaydedildi.

Bebeğin hastane döneminde anne sütüyle beslenmeye başlamasının ve babanın mesleğinin de romatizmal arterit riski üzerinde etkili bulunduğu saptandı. Araştırmayla ilgili rapor, British Medical Journal adlı dergide yayımlandı.
(AA)
Yayın tarihi: 16.05.2003
427
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.