Magazin

Kıbleleri 20 yıldır yanlışmış

Kıbleleri 20 yıldır yanlışmış

Yeni Zelanda`nın Auckland kentinde bir caminin mihrabının kıblenin yönünü 30 derece yanlış gösterdiği 20 sene sonra anlaşıldı.

Auckland Müslüman cemaati üyelerinin verdikleri bilgiye göre, Müslümanlar camiye 1979`dan beri gitmeye başladılar. Bu süre içinde camide namaz kılanların çoğu bir şeylerin ters olduğunu anladı, ancak 1998`de durumu incelemeleri için bağımsız uzmanlar davet edildi.

Uzmanların araştırması sonucu, hemen hemen 20 yıldır Müslümanların yönlerinin namaz kılarken kıbleden 30 derece saptığı ortaya çıktı. Cami imamı Muhammed Fayum Han, yaptığı açıklamada, artık yeni bir mihrap yapılması için gerekli paranın toplandığını, yeni mihrabın Ramazan ayına kadar tamamlanacağı söyledi.

Yanlışlığın 4 yıl önce fark edilmesi üzerine Müslümanların, o zamandan beri cami duvarına siyah bir kalemle işaretlenmiş gerçek kıbleye dönük namaz kıldıkları belirtildi.
Yayın tarihi: 05.09.2002
314
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.