Magazin

Ken Light Türkiye'de

Ken Light Türkiye'de

Amerikalı fotoğrafçı Ken Light, Fotoğraf Vakfı ve Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi'nin ortaklaşa düzenledikleri bir dizi etkinliğe katılmak için Türkiye'ye geldi.

Light, 'Texas Death Row' isimli projesinde, infazlarını bekleyen ölüm mahkumlarının Texas Hapisanesi'ndeki yaşamlarını belgelemişti.

New York 1950 doğumlu Ken Light, ilk kitabının yayınlandığı 1982 yılından bu yana gerçekleştirdiği sosyal belgesel fotograf projeleri ile dünya çapında yankı uyandırdı.

Çalışmaları Amerika'da Newsweek, Fransa'da Paris Match, Almanya'da Tempo, Hollanda'da Nieuwe Revu, İngiltere'de London Telegraph ve Japonya, Meksika, İspanya'nın önde gelen dergilerinde geniş yer buldu.

"To The Promised Land", "With These Hands" ve "In the Fields" kitapları ile çiftlik işçilerinin yaşamlarını ve onların Meksika'dan Amerika'ya yasak göçlerini inceledi.

1995 yılında yayınlanan "Delta Time" adlı kitabında, kırsal kesimde yaşayan siyahların yoksulluğunu, pamuk işçilerinin durumunu inceledi.

Bu kitabında 104 fotografla birlikte ünlü insan hakları savunucusu Bob Moses'in bir yazısı da bulunmaktaydı. Bu çalışma VSD, Granta, London Independent gibi yayın organlarında yer aldı ve Akademi Ödülleri adayı "Freedom on my Mind" filmine konu oldu.

"Texas Death Row" isimli projesinde, ölüm mahkumlarının infazlarını bekledikleri Amerikanın en büyük ve en aktif hapisanesi olan Texas'taki mahkumların yaşamlarını içeriden bir bakışla inceliyor.

Geniş yankı uyandıran bu çalışması dünya basınında ve MSNBC sitesinde yer aldı.
Fotografçının "Witness in Our Time" adlı Ekim 2000 tarihinde yayınlanan kitabında sosyal belgesel fotografçıların yaşamları inceleniyor.

Fotografları, San Fransisco MOMA, Houston Museum of Fine Arts, International Center of Photography, American Museum of Art at Smithsonian gibi müzelerde yer alan fotografçı 120 den fazla sergi ve gösteri gerçekleştirdi, fotojurnalizm dalında pekçok burs ve ödül kazandı.

Ken Light halen Kaliforniya'da Berkeley Üniversitesinde öğretim görevlisidir. NewYork'daki ICP-Uluslararası Fotoğraf Merkezi'nde, Prag Fotograf Çalışmaları Okulu'nda, Missouri ve Baltimore'da belgesel fotograf atölyesi çalışmalarını sürdürüyor.

Türkiye' de bulunduğu zaman dilimindeki programı oldukça yoğun olan Ken Light 20-23 Mayıs tarihleri arasında İstanbul'da Fotograf Vakfı'nda 4 gün sürecek bir belgesel fotograf atölyesi gerçekleştirecek.

22 Mayıs tarihinde, İstanbul'da dia gösterisi eşliğinde belgesel fotograf konulu bir konferans verecek. Bu konferanslar, 25 Mayıs'ta Diyarbakır'da, 27 Mayıs'ta Ankara'da, 28 Mayıs'ta Eskişehir'de, 29 Mayıs'ta İzmir'de tekrarlanacak.

Fotografçının "Texas Death Row" sergisi ile çekimlerini yeni tamamlamakta olduğu "Appallachia" adlı projesinden fotograflar İstanbul'da Fotograf Vakfı Galerisi'nde ve Diyarbakır'da Kültür Festivali kapsamında sergilenecek.

Fotoğraf Vakfı'nda düzenlenecek olan "Belgesel Fotograf Atölyesi" hakkında ayrıntılı bilgi 0 212 292 19 39 numaralı Vakıf telefonundan edinilebiliyor.
Yayın tarihi: 19.05.2002
574
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.