Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kediler aslında 'nankör' değilmiş

Kediler aslında 'nankör' değilmiş

Halk arasında nankör olarak bilinen kedilerin aslında nankör değil, bağımsızlığına düşkün yapıda olmasından dolayı bu sıfatla nitelendirildiği belirtildi.

www.kedigen.com adlı internet sitesinde yapılan araştırmalarda herkes tarafından nankör olarak nitelendirilen kedilerin gerçekte öyle olmadığı, sadece köpeklerin aksine bağımsızlıklarına daha fazla düşkün olmalarından dolayı bu şekilde nitelendirildikleri belirtiliyor.

Kedilerin 5 bin yıl önce ve köpeklerin evcilleştirilmesinden 15 bin yıl sonra evcil hale eski Mısırda getirildiği belirtilen sitede, özellikle o dönem yaşayan halkın tarım ürenlerini farelerin yediği dönemde kedilerin faraleri öldürmesi nedeni ile kedileri evcilleştirdiği ve bütün kedilerin firavun tarafından sahiplenildiği belirtiliyor. Mısır döneminde yarı-firavun olarak kutsallaştırılan kedilerin bu nedenle öldüğünde mumyalarının yapıldığı açıklanıyor.

Kedilerin sahibine olan iletişimini, kulak, kuyruk, miyavlama şekilleri ile belli ettiği ifade edilirken, kedinin kuyruğunu hareket ettirmesinin, köpeklerin aksine huzursuzluk ifadesi olduğu, kulaklarını öne arkaya hareket ettirmesinin, kulaklarını arkaya yatırmasının, başını elinizin olduğu bölgeye çevirmesinin, onunla oynamaktan vazgeçmediğiniz takdirde saldıracağı anlamına geldiğine işaret ediliyor. Kedilerin ayrıca karın ve kuyruk bölgesinden okşanmaktan hoşlanmadıkları vurgulanıyor.

Kedilerin psikolojisini insana yansıtabileceği de açıklanırken, "İki kedi kavga etmiş ise, mağlup olan kedi hıncını evin çocuğundan çıkarmak isteyebilir" deniliyor. Kedilerin ısıracağı zaman göz bebeklerinin büyüdüğü, sırtını havaya kaldırdığı, kulaklarını arkaya yatırdığı, hızlıca ağzını burnunu yaladığı ve kuyruk tüylerini kabarttığı belirtilerek, "Bu tür durumlarda ondan uzak drurun veya sevdiği yiyecekler vererek sinirinin geçmesini sağlayın. Aksi takdirde size zarar verir ve onu cezalandırırsanız sizden kopar. Bu durumda da nankör damgası yer" deniliyor.
(DHA)
Yayın tarihi: 31.10.2002
467
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.