Magazin

Kâbil'de kadın sesi

Kâbil'de kadın sesi

Taliban'ın yasakladığı müzik kültürünü canlandırmak üç Afgan kıza düştü. 'Burka Band'ın rock çalışmasında mavi çarşaflara nazire var.

İslamiyet'i kendine özgü yasakçı zihniyetiyle yorumlayan aşırı dinci Taliban rejiminin devrilmesiyle yavaş yavaş nefes almaya başlayan Afganistan'da kurulan bir 'kız rock' grubu, eski rejimin yasaklarına fatiha okuyor. Üç kafadar kızın kurduğu 'Burka Band' adlı grup, İslam'a aykırı diye ülkenin müzik kültürünü toplum hayatından silen, 'şeriat' adına kadınları kamusal hayatta 'Burka' adı verilen mavi çarşaflara mahkûm edip, evlerine hapseden Taliban'ın ardından ülkede yaşanan değişimin sembolü oldu.

Afganistan'ın geleneksel müzik kültürünü diriltmek için başkent Kâbil'e giden birkaç Alman müzisyenin desteğinde kurulan 'Burka Band'in, 'Burka Blue' aını verdikleri şarkısı ünlü Alman DJ Barbara Morgenster'in düzenlemesiyle şimdi Almanya'da listeleri zorlamaya başladı.

'Bana aşkını veriyorsun...'
Grup öylesine ilgi topladı ki, Afgan rock'çı kızların bir de video klipleri çekildi. Kâbil'de bir stüdyoda bin bir güçlükle çekilen klipte, enstrümanlarını çalan kızların ağzından, tüm vücutlarını örterek kim olduklarını anlamaya imkân tanımayan mavi burkalarına nazire olarak şu şarkı sözleri ağızlarından dökülüyor: "Bana tüm aşkını veriyorsun/öpücüklere boğuyorsun/hem de burkanın altında kim olduğunu bilmeden". Sonra can alıcı nakarat geliyor... "Mavi, Mavi Burkaaa..." müziğe hasret kulakları pasını alırcasına.

Alman Goethe Enstitüsü'nün desteğinde Afganistan'a giden müzik prodüktörü Kurt Dahlke, bu ülkede bir kız rock grubunun başlangıçta şaka gibi bir şey olduğunu söylüyor. Taliban rejiminin ülkede müzik altyapısını tamamen yok ettiğini belirten Dahlke, "Öyle ki buraya geldiğimizde tek bir müzik aleti bulamadık" diye anlatıyor. Dahlke ve arkadaşları, ülkede geleneksel müzik alanında çok sayıda araştırma ve kayıt gerçekleştirdikten sonra modern çalışmalar da yapmaya karar vermiş. 100'e yakın Afgan bu projeye katılmak için başvuruda bulunmuş ancak aralarında tek bir bile yokmuş.

Kayıt kapılar açık yapılmış
Dahlke, "Bir gün yardımcım Saskiye, bana davul çalmasını isteyip istemediğimi sordu. Ardından da bize çay yapan iki kadın bir grup kurmanın müthiş heyacınına kapılıverdi" diye anlatıyor 'Burka Band'in müzik dünyasına atılma hikâyesini. Şarkı bir çırpıda yazılırken, klip çekmek epeyce zahmetli olmuş. Önce geleneksel bir Afgan pazarında çekilmek istenen klip, halkın tepkisinden çekinildiği için stüdyoda gerçekleştirilmiş. Ancak bu kez de ses geçirmemesi gereken stüdyoda kayıtlar iki de bir kapıya dayanan erkekler yüzünden 'şüpheye mahal vermemek' için kapılar ardına kadar açık yapılmış.

Dahlke kızların toplum baskısından çekindikleri için isimlerini açıklamak istemediğini belirterek, "Klibi Afganistan'da henüz yayımlamıyoruz. Halk buna hazır değil" diyor. 'Burka Band' için ufukta şimdilik kendi ülkelerinde konser vermek görünmüyor. Çünkü Afganistan'da hâlâ Batılı tarzda müzik konserleri yasak durumda.
(Radikal)
Yayın tarihi: 04.08.2003
389
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.