Magazin

Karadeniz'de karadul alarmı

Karadeniz'de karadul alarmı

Zehirli olduğu bilinen "karadul" türü örümcekten son 2 hafta içinde 2 kişinin ölmesi ve 11 kişinin de zehirlenmesi üzerine, Avrupa kıyılarındaki tatil beldelerinde sağlık kuruluşları alarma geçti.

Başta olayların yaşandığı Romanya'daki hastaneler olmak üzere Karadeniz çevresindeki tüm hastaneler, aşırı sıcaklarda ortaya çıkan karadul örümceklerine karşı panzehir stoğu yapmaya başladılar. Köstence'de 72 yaşındaki Ioan Andrei, kasılmalarla can vermeden önce bacaklarında ve böbreklerindeki ağrılardan şikayet ediyordu. Diğer kurban 68 yaşındaki Petre Duma ise Romanya'nın Oradea kentinde zehir yüzünden girdiği alerjik şokla hayatını kaybetti. Dünyanın en zehirli örümceklerinden biri olan karadul, Kuzey ve Orta Amerika'da ve Orta Asya'nın bazı bölgelerinde bulunuyor. Zehiri, sinir sistemini etkileyen ve birkaç saat içinde ölüme neden olan ''latrodectin'' adlı güçlü bir toksin içeriyor. Karadul tarafından ısırılan kişi kaslardan tüm sinir sistemine yayılan büyük ağrılar çekiyor. Örümceklerin Romanya'ya gemilerle geldiği sanılıyor.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 01.09.2003
490
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.