Magazin

Kapadokya film platosu gibi

Kapadokya film platosu gibi

Peribacaları, kayadan oyma ev ve kiliseleriyle ünlü Kapadokya bölgesi, yurt içinden ve dışından birçok televizyon kanalının doğal film platosu haline geldi. "Asmalı Konak, Kırık Ayna" gibi yerli dizilerin yanı sıra bu yıl9 ülkeden 16 televizyon kanalı, belgesel ve tanıtım film çekimi için Kapadokya`yı seçti.

Nevşehir Müze Müdürlüğü`nden alınan bilgiye göre, dünyanın en ilginç yeryüzü oluşumlarından biri olarak kabul edilen peribacaları ve onların içine oyularak günümüze kadar ayakta kalmayı başarabilen ev ve kiliselerin bulunduğu Kapadokya bölgesinde yılın ocak- ekim döneminde Japonya`dan 6, İspanya ve Fransa`dan 2`şer, Portekiz, İspanya, Güney Kore, İtalya, İngiltere, Avusturalya ve ABD`den birer televizyon kanalı film çekimi yaptı.

Göreme Açıkhava Müzesi, Avanos, Ürgüp, Hacıbektaş, Zelve, Çavuşin,Derinkuyu, Ortahisar, Uçhisar, Gülşehir Harabeleri, Mustafapaşa ve Devrent Vadisi, film çekimlerinde en çok kullanılan mekanlar oldu. "Aşkın Dansı, Dinler Merkezi Türkiye, Dinlerin Kesişme Noktası Türkiye, Üç Boyutlu Dünya, Sahildeki Güneş Bahçesi, Kavak Yelleri, Hacıbektaş Veli ve Cem Törenleri, Anadolu`yu Tanıyor Musun? ve Keşif" adlı belgesel filmlerin de çekimi için Kapadokya`nın değişik mekanlarından yararlanıldı.

Türkiye ile birlikte 12 ülkede aynı anda gösterime sunulan Türk- Mısır ortak yapımı "Mumya Firarda" adlı sinema filminin de bir bölümü Kapadokya`da çekildi.

ÖMER ŞERİF ÜRGÜP`TE
Mısırlı ünlü aktör Ömer erif ise ``Momo`` adlı filmin çekimleri için Ürgüp İlçesi`ne geldi. Çekim çalışmalarına başlayan Ömer erif, bölgeyi çok ilginç bulduğunu belirterek ``Kapadokya beni çok etkiledi. Böyle bir oluşumu dünyanın hiçbir yerinde görmedim. Çok güzel bir doğayapısı ve sıcak kanlı insanlar var`` dedi.

Başrollerini Ömer Şerif ile Pierre Bovlangez`in paylaştığı filmde,birisi yaşlı diğeri genç iki kişinin yol arkadaşlığı sırasında yaşadıkları anlatılıyor.
Yayın tarihi: 25.10.2002
410
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.