Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kalp hastaları deniz yerine yaylaya

Kalp hastaları deniz yerine yaylaya

Uzmanlar, kalp hastalarınının sıcaktan çok fazla etkilendiğine dikkat çekerek, yazın deniz yerine yaylaya gitmelerini öneriyor.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Halis Dörtlemez, yazın aşırı sıcaklarda, sıcağa uzun süre maruz kalanlarda aşırı halsizlik, yorgunluk, bitkinlik ve sıcak çarpması görüldüğünü kaydederken, ortamın sıcaklaşmasıyla birlikte kanın büyük kısmı deriye yöneldiği için derinin kan akımı ve kan miktarının arttığını, kalp debisi ve atım hacminin de azaldığını belirtti.

Dörtlemez, "Arteriyel kan basıncı (tansiyon) düşer. Karın iç organlarının kanlanması azalır. Kaslarda kan akımı azalır" dedi. Bu değişikliklerle, kalbin işinin artarak dakikadaki atım sayısı-kasılmasının da arttığını söyleyen Dörtlemez, hipertansiyonlu, kalp yetmezlikli, koroner arter hastalıklı ve tedavi altındaki hastlara sıcağa karşı şu önerilerde bulundu: "Fazla sıcağa maruz kalmayın Yürüyüş ve gezintilerinizi sabah erken veya akşam serin saatlerde yapınız

 • Günlük su alımınız kısıtlanmış bile olsa, yazın çok sıcak zamanlarda ve aşırı terlediğiniz dönemlerde su kaybınız artacağı için yeterli suyunuzu (günde ortalama 2-2,5 litre) tüketin

 • Terle birlikte vücudun elektrolit kaybı, özellikle sodyum (tuz) kaybı fazla olacağı için tuz kısıtlamalı bir rejim içindeyseniz doktorunuzun fikrini alarak yemeklerinize biraz tuz ilave edebilirsiniz

 • Deniz ve sıcağa karşılık serin yayla tatilini tercih edebilirsiniz

 • Deniz kıyısında tatilde iseniz, kumda yatıp, güneş banyosu yapmayınız. Denize sabah veya akşam üzeri giriniz.

 • Denizde uzun süre yüzmeyiniz Eğer denizde dalma alışkanlığınız varsa dalmayınız. Tok karnına denize girmeyiniz

 • Fazla yaglı, kızartmalı, ağır gıdalar yerine, bol sebze, haşlama veya ızgara, hafif gıdalar tercih ediniz. Eğer diabetes mellitusunuz (şeker hastalığı) yoksa bol meyva yiyiniz

 • Bacaklarınızda kronik venöz yetmezlik (varis) varsa, denizde belinize kadar olan bir su seviyesinde yürüyüş yapınız. Asla kum banyosu yapmayınız.

 • Hipertansiyonlu iseniz, tansiyon ilacınız fazla gelebilir, dozunu doktorunuza tekrar sorunuz. Aşırı sıcaklarda ritm bozuklukları olabilir.

 • Bu kurallara uymadığınız takdirde hangi sebeple meydana gelmiş olursa olsun kalb yetersizliğiniz kaybolmuşken yeniden ortaya çıkabilir, hafiflemişken ağırlaşabilir.
  (ANKA)
 • 419
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.