Magazin

Kadınlarda stres doğal

Kadınlarda stres doğal

Stres ve kaygının neden kadınları daha çok sevdiği anlaşıldı. Değişime uğramış 's allele' genine sahip kadınlarda, 'mutluluk hormonu' serotonin daha az üretiliyor.

Kadınların strese ve endişeye neden daha yatkın olduğunu genler açıklıyor. ABD'li uzmanlar beyinde ruh haliyle ilişkili kilit bir kimyasalı kontrol eden geni saptadı. Bu gende meydana gelen değişiklik, ruh halinde dalgalanmalara ve kaygıya sebep oluyor.

Maymun deneyi
ABD Alkolün Kötüye Kullanımı Enstitüsü tarafından maymunlar üzerinde yapılan deneyler, genin varyantının bulunduğu kişilerin olumsuz olaylara daha şiddetli tepki verdiğini gösterdi. Araştırmacılar 's allele' adı verilen genin tek bir varyantı üzerine odaklandı. Değişime uğramış genin varlığı halinde, mutluluk hormonu olarak bilinen serotoninin seviyesini düzenleyen proteinin daha az üretildiği anlaşıldı.

's allele' geni
Bilim adamları, bu genin varyantını taşıyan kişilerin kötü bir tecrübe karşısında daha kolay depresyona girdiğinin önceden bilindiğini de hatırlattı. Deneylerde, strese maruz bırakılan hayvanlarda en yüksek stres seviyesinin, 's allele' genini taşıyan dişi maymunlarda görüldüğü açıklandı.

Uzmanlar hem çocukluğu stresli geçmiş hem de bu geni taşıyan kadınların depresyon riskinin daha yüksek olduğunu belirtti.
(Radikal)
Yayın tarihi: 11.08.2004
353
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.