Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kadın devrimi fetvada

Kadın devrimi fetvada

Kadınlar cenaze namazında saf tutabilecek, cuma ve bayram namazına katılabilecek, ádet dönemlerinde camilere girebilecek, Kuran okuyabilecek. Zaruri hallerde öğle ile ikindi ve akşam ile yatsı namazları birleştirilerek namaz 3 vakte indirilebilecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın İstanbul'da düzenlediği 4 günlük 'Güncel Dini Meseleler İstişare Toplantısı'ndan İzmirli Berna Kızılcan'ın 4 yıl önce eşinin cenaze namazında saf tutarak attığı adım, dinde reform olarak gerçekleşti.

Eşinin cenaze töreninde, erkeklerle birlikte ilk kez ve ilk sırada saf tutan Berna Hanım'ın bu öncülüğü, İstanbul'daki toplantının sonuç bildirgesinde fetva olarak açıklandı.

Toplantının sonuç bildirgesinde; kadınların cenaze, cuma ve bayram namazlarına katılabilecekleri, ádet dönemlerinde camilere girebilecekleri, Kuran ve dua okuyabilecekleri gibi 'devrim' niteliğinde bir çok karar yer aldı.

YILMAZ: KARARLAR FETVA SAYILIR, İSTEYENLER UYAR

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu ile ilahiyat fakültelerinden bilim adamlarının katıldığı toplantıda alınan kararlara 'fetva' denilebileceğini belirterek, 'Fetva dini konularda görüş bildirmek demektir. İsteyen uyar, isteyen uymaz. Ama bizim aldığımız kararlar olduğundan Diyanet İşleri Başkanlığı açısından bizi bağlar' dedi.

Yılmaz, 'Fetvaların zaten bağlayıcılığı olmaz. Ama bize soru sorulduğu zaman bu kararlar doğrultusunda cevap vermek bizim için bağlayıcıdır. Bunun aksine hareket ettiğimiz zaman aldığımız kararlara muhalefet etmiş oluruz. Bağlayıcılığı o noktada, yoksa zorunluluk değil' diye konuştu.

EYLÜLDEKİ İKİNCİ TOPLANTIDA ANLAŞMAZLIKLAR GÖRÜŞÜLECEK

Yılmaz,
bu toplantıda görüşülüp de karara bağlanamayan ya da gündeme gelmeyen diğer konular için eylül ayı sonunda veya ekim ayı başında ikinci bir toplantı yapılacağını bildirdi.

İslam ülkeleriyle de bu toplantının bir benzerinin yapılacağına değinen Yılmaz, 'Bu ve benzeri hayati konular, Türkiye'nin önderliğinde İslam ülkeleriyle birlikte istişare edilip karara bağlandıktan sonra tam bir konsensüs sağlanmış olacak. Türkiye'de bir konsensüs sağlandığı gibi İslam ülkeleri ile ittifak yapılacak' diye konuştu.
314
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.