Magazin

Japonya'da intihar oranı yükseliyor

Japonya'da intihar oranı yükseliyor

Japonya´da diğer gelişmiş ülkelere kıyasla epeyce yüksek seyreden intihar edenlerin sayısının, özellikle ekonomide ağır depresyonun tetiklendiği 1990´lar sonrasında yılda 30 bini aşması, devleti nihayet harekete geçirdi.

Ekonomideki durgunluk ve yavaşlığın süregitmesinden umutsuzluğa kapılan ve bununla alakalı sorunlardan dolayı 1998 yılından beri, yılda 30 bini aşkın kişi hayatına son veriyor. Birçok şirketin iflasına ve işsizlik oranının 2. Dünya Savaşı sonrasının rekor düzeylerine çıkmasına sebebiyet veren ekonomideki durgunluk intiharları hızlandırınca, Japonya Sağlık Bakanlığı da tedbirlere girişti. Olumsuz, itici başka konulara olduğu gibi kültürlerinden ötürü intihara da utanç verici bir vaka olarak bakıp, açıkça kabullenip, yüzleşmekte geciken Japonlar nihayet teşhis ve tedaviye, terapiye yöneldi.

25 yıllık proje yeni hizmete girdi
Aslında 25 yıl önce intihar önleme politikası tasarlamaya başlayan Japon Sağlık Bakanlığı, Japonca'da "Inochi no Denwa (Yaşam Hattı)" adlı kırmızı telefon hattını sonunda devreye sokabildi. Bu hat devreye sokulmadan önce bakanlığın böyle bir hizmete hukuken yetkili olup olmadığı, kendi görev alanına girip girmediği de uzun süre tartışıldı. Bu hattın devreye girmesinin meyvesi alınıyor. Bayanlar için daha çok iş fırsatının da etkisiyle, kadınlar arasında intihar oranı azaldı, gençlerde intihar oranı da biraz düştü.

En büyük sebep ekonomik durgunluk
İntihar, Japon toplumunda utanç verici, tabu konu iken, intihar edenlerin sayısı 1990´ların sonlarında süratle artıp 1999´da 33 bin 48 kişiyle rekor kırdı. Birkaç yıl sonrasında da 30 binin üzerinde seyredince, Bakanlık konuyu ciddiye almaya başladı. Bu ülkede 2001´de 31 bin 42 kişi intihar etti. Bekar ya da boşanmışlık kaynaklı yalnızlık ve bazı yaşlı kişiler için, 2. Dünya Savaşı gibi sosyal alt-üst oluşların tortuları, izleri, etkilerinden ötürü değişim karşısında kendini güvensiz hissetmek en önemli intihar nedenleri. Fakat, çoğu uzman, Japon ekonomisinde 1990´ların sonlarından bu yanaki durgunluğun felaketvari etkisini kabul ediyor.

Orta yaşlı erkekler tehlike altında
İntiharların rekor sayıdaki kısmı ekonomik dertlerle alakalı, hayatına kendi elleriyle son verenlerin yüzde 71´i erkek ve özellikle de orta yaşlı erkekler çok tehlike altında. Özellikle küçük ölçekli işyeri ve işletme sahibi erkekler, yeni iş, sipariş alamayıp, kredi de çekemeyince, batağa saplanıp umutsuzluğa kapılıyor. Eskiden geçerli olup, şimdilerde kalmayan ömür boyu istihdama alışmış, işlerini kimlikleriyle özdeşleştirmiş erkeklerin çoğu, işlerini, yeni iş bulmanın zorlaştığı ortamda kaybetmeye hazırlıklı değil.
(AA)
Yayın tarihi: 01.05.2003
373
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.