Magazin

İstanbul'a deniz geldi

İstanbul'a deniz geldi

İstanbul Bostancı sahiline Şile'den getirilecek taşıma kumla dört plaj yapılacak. Moda'daki dillere destan 'Kadınlar Hamamı'nın da yeniden açılması gündemde.

Toplam 234 kilometre sahili olan bir şehirde denize girebilecek yer bulamayan İstanbullular, nihayet şehir içi plajlarına kavuşuyor.

Şile'den getirilecek kumlarla Bostancı'da oluşturulacak biri ücretli dört halk plajının yanı sıra, yol çalışmalarına kurban giden 80 yıllık Moda Kadınlar Hamamı da hayata dönüyor. İstanbullu bu yıl 65 noktadan denize girebilecek. Kadıköy'deki ilk plaj, haziran sonunda Moda'da açılacak.

Bir yüzyılda deniz bitti
Uzun Aleksandır'ın 20'nci yüzyıl başlarında operatör Murat Bey'den kiralayarak Florya'da açtığı ilk plajın ardından, kısa süre içinde İstanbul'un tüm sahilleri plaja dönmüştü. 1980'li yıllara kadar plaj kültürü kent yaşamında önemli bir yer tuttu.

Yeni sahil yolları ve denizde yaşanan hızlı kirlenme nedeniyle, 21'inci yüzyıla içinden deniz geçen bir kentte, plajsız girmek zorunda kalan İstanbullular yeniden denize kavuşuyor. Kadıköy'de arıtma tesisinin devreye girmesiyle deniz suyu kalitesi artan Bostancı ve Göztepe arasındaki dört koyda, Şile'den kum getirilerek kumsal oluşturulacak. Bu plajların üçü halka açık, biri ise ücretli olacak. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, "Suadiye'den Caddebostan'a doğru gelirken, biri Büyükkulüp önü, ikisi Caddebostan, diğeri Caddebostan ile Büyükkulüp arasında dört önemli koyumuz var. Bu koyları daha sağlıklı hale getirip, Kilyos'tan kum taşıyarak plaja dönüştüreceğiz" dedi.

Enayiler iskelesi
'Kadınlar Hamamı' adıyla İstanbul'un ilk plajları arasında yer alan, adı sonra Moda Kadınlar Plajı olarak değişen Moda Plajı da yeniden açılıyor. Yüzme, kule atlama, sutopu yarışmalarının yapıldığı plaj, uzun süre Türk su sporlarının merkezi olmuş, güzellik yarışmalarına da ev sahipliği yapmıştı. Plajın kendine özgü ahşap yapısı her kış sökülür, yaz başında da yeniden kurulurdu. Ünlü plajın denize uzanan üç iskelesi, 50 metrelik bir yarışma havuzu, küçükler için iç havuzu ve iskelenin sonunda önceleri 10, sonraları 5 metre olarak kurulan atlama kulesi vardı. Cumhuriyet'in ilk yıllarında plaj o kadar ünlenmişti ki, iskelelerine bile isimler takılmıştı.

Örneğin girişten kuleye uzanan iskeleye buraya gelen yüzücülerden dolayı 'sporcular iskelesi', çardaklı büfenin yanı güneşlik alana yaşlı müdavimlerden dolayı 'tekaütler iskelesi', rahatsız edilmek istemeyen kadınların tercih ettiği Kalamış'a doğru bakan tarafa 'bakireler iskelesi', yarışma havuzunu küçük havuzdan bölen en uzun iskele de, üstü çok ıslanıp koşuşanların düşmesine neden olduğundan 'enayiler iskelesi' adanı almıştı. Kadınlar bölümüne giden yola ise 'harem iskelesi' adı takılmıştı.

Kadıköy Belediye Başkanı Öztürk, "Moda Kadınlar Plajı, denizin üzerine kurulu ahşap kabinlerden oluşuyordu. Bu nostaljiye uygun olarak, çevre kirliliği yaratmayacak ve denizden faydalanmayı sağlayacak plajı orada yapmayı düşünüyoruz" diye konuştu.

'65 noktada yüzülebilir'
İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü, İTÜ Çevre Mühendisliği ve İSKİ'nin İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi'nde yaptığı 'Su Kalitesini İzleme Çalışması' sonuçlarına göre, bu yaz kentin 65 noktasında denize girilebilecek. İSKİ'den yapılan açıklamaya göre, kentin 234 km. uzunluğundaki sahil şeridinden 138 km.'sinde denize girilebilecek deniz temizliğine ulaşıldı, 21 nokta mavi bayrak kriterine uygun. Tuzla Deniz Harp Okulu, Tuzla Ankara Su Sporları Kulübü, Suadiye Plajı, Caddebostan, Çiftehavuzlar, Fenerbahçe, Fenerbahçe Plajı, Poyraz Plajı, Büyükçekmece, Yeşilköy Balıkçı Barınağı, Sarayburnu, Galata, Ahırkapı Karaköy, Salıpazarı, Dolmabahçe, Beşiktaş Motor İskelesi, Kuruçeşme, Arnavutköy, Bebek, Rumelihisarı da kabin, duş gibi standartların uygunlaması durumunda su kalitesi açısından mavi bayrak alabilecek seviyeye ulaştı.

İstanbul'da denize girilemeyecek noktalar ise Kuzguncuk, Beylerbeyi, Çengelköy, Kuleli, Kandilli, Küçüksu, Göksu, Kanlıca, Çubuklu, Paşabahçe, Beykoz, Yalıköy, Anadolukavağı, Baltalimanı, Emirgan, İstinye, Yeniköy, Tarabya, Kireçburnu, Büyükdere, Sarıyer, Rumeli-kavağı, Askeri Plaj, Garipçe.
(Radikal)
Yayın tarihi: 14.05.2004
438
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.