Magazin

İspanyol bakanlardan özel pozlar

İspanyol bakanlardan özel pozlar

İspanya'da Başbakan Zapatero'nun hükümetinde bakanlık görevi verilen sekiz kadının, "Vogue" adlı dergi için özel poz vermesi tepkilere yol açtı.

İspanyol tarihinde ilk defa bakanlık sayısında ve erkek arasında eşit oranda dağılımın yapıldığı Jose Luis Rodriguez Zapatero hükümetinde "Vogue" dergisine verilen pozlar sorun yarattı.

Bakanlar model oldu
Başbakan Yardımcısı Maria de la Fernandez, Bayındırlık Bakanı Magdalena Alvarez, Çevre Bakanı Cristina Narbona, Tarım Bakanı Elena Espinosa, Sağlık Bakanı Elena Salgado, Eğitim Bakanı Maria Jesus Sanseguendo, Kültür Bakanı Carmen Calvo ve sosyal konut yapımından sorumlu Devlet Bakanı Maria Antonia Trujillo "Vogue" dergisinin eylül sayısı için objektiflerin karşısına geçti.

Feministlerden tepki
Başbakanlık Konutu'nda (Moncloa) yapılan çekimlerde sekiz kadın bakanın verdiği pozlar ve röportajlar, İspanyol kadın derneklerince eleştirildi. Feminist dernekler, sekiz kadın bakanın "fotomodel" gibi poz vermesinin İspanyol kadınının imajını yansıtmadığını savundu.

Sağlık Bakanı Claudia!
Tepkilere parlamentodaki diğer kadın milletvekilleri de katılırken, Birleşik Sol (IU) partisinden milletvekili Lourdes Hernandez "Sağlık Bakanı'nın Claudia Schiffer gibi poz vermesini görme fikrini bile düşünemiyorum" açıklamasında bulundu. Ana muhalefetteki Halk Partisi de kadın bakanların bu tür röportaj vermekten kaçınmaları gerektiğini söyledi.

"Tarih için sekiz kadın"
"Tarih için sekiz kadın" başlığıyla yayımlanan röportajda, sekiz kadın bakan siyasetten uzak gündelik hayatla ilgili kısa sorulara cevap verirken, Başbakanlık Konutu'nun bahçesi ilk defa fotoğraf stüdyosu olarak kullanılmış oldu.
Yayın tarihi: 19.08.2004
243
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.