Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İsim babası Kubrick

İsim babası Kubrick

Dance-pop grubu Moloko 31 Temmuz'da İstanbul'da konser verecek. Grup Rusça'da "süt" anlamına gelen Moloko adını, Stanley Kubrick'in filmi "Otomatik Portakal" dan esinlenerek almış.Roisin Murphy (vokal) ve Mark Brydon (mixer, prodüktör) ile davulda Paul Slowley, orgda Eddie Stevens ve gitarda Dave Cook'tan mürekkep dance-pop grubu Moloko, 'Statues' isimli yeni albümünün turnesi kapsamında 31 Temmuz Perşembe akşamı Venue Maslak'ta konser verecek. Grup özellikle 1998 ylında piyasaya sürülen ikinci albümü 'I am not a Doctor'dan piyasaya sürülen 'Sing It Back' single'ı ile Avrupa'da büyük beğeni toplamıştı.

Moloko grubunun kuruluşu, müzik aşkıyla çeşitli punk gruplarında şarkı söyleyen ve Manchester'daki hızlı rave partilerinin müdavimi Roisin Murphy'nin 1994' te Sheffield'deki bir partide genç prodüktörlerden Mark Brydon'la tanışmasına dayanıyor.

"Süveterimi beğendin mi?"
Partide, House Arrest ve Cloud 9 gibi gruplarla İngiltere'deki house mecrasında çalışmalar yapmış ve Sheffield Fon Stüdyoları'nın kuruluşuna yardım etmiş tecrübeli bir müzisyen olan Mark Brydon ile Roisin Murphy arasında geçen meşhur konuşma ile Moloko'nun temelleri atıldı. O gece Murphy ile Brydon arasında geçen "hot" diyalog (Do you like my tight sweater? See how it fits my body/Dar süveterimi beğendin mi? Bak, nasıl da vücuduma yakışmış) grubun 1995 yılında piyasaya sürülen ilk albümünün ismi oldu.

Grup Rusça'da "Süt" anlamına gelen ismini, Stanley Kubrick'in Anthony Burgees'ın romanından beyazperdeye uyarladığı filmi "Otomatik Portakal"ın kahramanı Alex'in süt içtiği bar Moloko-Plus'tan alıyor. Grubun ilk albümü "Do You Like My Tight Sweater'ı 1998'de yayımlanan "I am not a Doctor" takip etti. Bu albümden çıkan "Sing It Back" adlı single, bir yıl sonra Boris Dlugosch imzalı remiksle İngiltere single listesinde büyük başarı elde etti.

Eğlenceli şarkı sözleri ritmik düzenlemeler
2000 yılında üçüncü albümü "Things To Make and Do"yu piyasaya süren Moloko aynı yılın ilkbaharından itibaren davulda Paul Slowley, orgda Eddie Stevens ve gitarda Dave Cook ile Avrupa'da turnelere çıkmaya başladı. Dance, funk ve trip-hop elementlerini birleştirdiği tarzıyla Portishead ve Massive Attack'e benzeyen ama eğlenceli şarkı sözleri ve ritmik düzenlemeleri ile onlardan ayrılan Moloko "Statues" adlı yeni albümünü martta piyasaya sürdü.

Dub disco'yu referans noktası olarak alan Sheffield'li grubun bu albümden çıkardığı ilk single ise "Familiar Feeling". Timo Maas, Martin Buttrich ve Max Reich gibi ünlü isimler tarafından remiksi yapılan parçaya Moloko grubun "Sing It Back"ten sonraki en önemli dans single'ı gözüyle bakılıyor.
31 Temmuz Perşembe saat 21.00'de Venue Maslak'taki Moloko konserini, Hip Productions organize ediyor.
(Radikal)
353
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.