Magazin

İnternet'in efendisi 'I kiss you Mahir'!

İnternet'in efendisi 'I kiss you Mahir'!

Doğum günü şerefine 'Siberalemde 10 yılda en çok iz bırakan 100 an'ı seçen Yahoo, Mahir'i de 'ilk İnternet ünlüsü' unvanıyla listeye aldı.

Sanal alemde "I kiss you Mahir" ('Sizi öpüyorum' Mahir) diye tanınan Mahir, İnternet kullanıcılarına arkadaşlık çağrısında bulunduğu ve fotoğraflarına yer verdiği sitesiyle 2000 yılında bir anda dünya çapında şöhret olmuştu. Dün 10 yaşına giren İnternet'teki en popüler arama kapılarından -portal- Yahoo, doğum günü şerefine 'sanal alemde 10 yılda en çok iz bırakan 100 an'ı listeledi ve Mahir'i de unutmadı! Yahoo, "ilk İnternet ünlüsü" unvanıyla Mahir'i listeye aldı.

Yahoo, popülerliğinin zirvesindeyken dünya çapında milyonlarca hayranı olan, adına şarkılar yazılan, dünyanın dört bir yanından konuşmacı olarak konferanslara davet edilen Mahir için şu ifadeleri kullandı: "İnternet'in ilk ünlüsü olan Türk, 'Sizi öpüyorum' diye haykırıyor. Ahali, Mahir'in kıkır kıkır güldüren sitesine takılırken, Cindy Margolis, fotoğrafları, videoları en çok indirilen olduğunu öne sürüyordu. Web ünlüleri Peter Pan Man ve Wedding Dress Guy da ortalığı karıştırdı."

Listeden seçmeler
* İnternet'e girmesi yasaklanan ilk kişi olan "hacker" Chris Lamprecht

* İnternet reklam formatı olan "banner"ın icadı

* Müzayede sitesi eBay'in açılması

* Hotmail'in web tabanlı e-posta hizmeti vermeye başlaması

* Chat'e (sohbet) başlanması

* MP3 ve MP3 paylaşım sitesi Napster'ın hizmete girmesi

* Tsunami ve felaketzedeler için İnternet'te toplanan yardımlar

* Bir İnternet sitesi sayesinde daha gösterime girmeden müthiş karizma kazanan Blair Cadısı filmi.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 03.03.2005
575
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.