Magazin

İngiltere 'UFO' arşivini açıkladı

İngiltere 'UFO' arşivini açıkladı

İngiltere Savunma Bakanlığı, 1970'li yıllarda uçan daireler ve kısaca UFO diye bilinen 'tanımlanamayan uçan cisimler' gördüğünü söyleyen kişilerin ifadelerinin yer aldığı bir dizi arşiv belgesi yayımladı.

Kew Ulusal Arşivi'nde bulunan belgelerin ortaya koyduğu ve bakanlığın kendisinin de ifade ettiği üzere, savunma bakanlığı bu konuda soruşturma yapma zahmetine girmemiş. Devlet sadece ulusal güvenliğe olası bir tehdit teşkil etmesi halinde bu tür konulara ilgi gösteriyor.

'Görenler' çoğalmış
30 yıl önce her ay 40 UFo ihbarının yapıldığı ülkede, günümüzde bu sayı 50'lere kadar yükselmiş. Bakanlık bu ihbarların ayrıntılarını açıklamıyor, ancak 1970'li yıllara ait arşivlerde birçok örnekler var.

İhbarlardan örnekler...
Bunlara göre, gümüşî diskler; puro şeklinde, bazıları pencereli ve kubbeli uzay gemileri ağır ağır gökyüzünde süzülüyor ya da müthiş bir hızla uzaklaşırken görülüyor. Bakanlık uzmanları, bunların çoğunun farklı bir açıdan görülen hava balonları, bulut ya da uçak olduklarını söylüyor. Ancak bu ihbarların tümüne bu denli basit açıklamalar getirilemiyor.

Bir pilot da ihbarda bulunmuş
O dönemde yapılan ihbarların arasında Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne bağlı bir Vulcan bombardıman uçağının beş pilotunun Mayıs 1977'de verdikleri ifadeler de yer alıyor. Pilotlar gece karanlığında turuncu bir ışık gördüklerini, bu ışığın daha sonra aniden kaybolduğunu, radarda tanıdık olmayan bir görüntü görmelerinin ardından bir cismin kendilerinden hızla uzaklaştığına tanık olduklarını söylüyorlar.

Vulcan'ın ses hızına eşit bir hızda uçtuğu ve yakınlarında bilinen hiçbir uçağın bulunmadığı da belirtiliyor.
Yayın tarihi: 31.10.2005
391
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.