Magazin

İngilizin uyum sorunu yok

İngilizin uyum sorunu yok

Didim ve Bodrum'da yaşayan 10 bin yabancıdan 5 bini mülk edindi, 3 bini ise sıra bekliyor. Yabancıların gazetesi, kendi dillerinde su faturası var.

Çoğu ev sahibi. Ya da ev sahibi olmak için sırada. Haftalık gazeteleri, kentin sorunlarına katılmak için oluşturdukları komiteleri var. Sokaklarda rastladıkları tabelaların çoğu kendi dillerinde. Elektrik faturaları İngilizce olarak geliyor, kimileri belediye tarafından belediye meclisi toplantılarına davet ediliyor. Onlar Bodrum ve Didim'i mesken tutan 'yabancı'lar...

Aydın'ın Didim ile Muğla'nın Bodrum ilçelerinde yaşayan çoğu İngiliz 10 bin yabancıdan 5 bini mülk edindi. 3 bini ise mülk almak için sırada bekliyor. Kent sorunlarına sahip çıkan yabancılar, yerel yönetimler ve sivil toplum örgütleriyle kolayca bağ kurdu.

Didim'in yarısı yerli!
Yaklaşık 6 bin İngiliz yaşamak için Didim'i seçti, bunlardan 4 bini ilçeden gayrimenkul aldı. 1500 yabancı da gayrimenkul alıp yerleşmek için tapu başvurusunda bulundu. Didim, yabancı sözcükler içeren adlara sahip işyerleri ve tabelalarıyla bir İngiliz kasabasını andırıyor.

Didim Belediye Başkanı CHP'li Mümin Kamacı'ya göre ilçede yaşayan yabancıların sayısı yerlilere yaklaştı! Önümüzdeki aydan itibaren yabancılara Türkçe kurslar verileceğini anlatan Kamacı, "İngilizce, Almanca ve Fransızca basılı broşür, dergi ve kitaplara Türkçe konuşma kolaylığını sağlayıcı bilgiler ekleyip, artık bizden biri gibi yaşayan komşularımıza yardımcı olacağız. Yabancılar mezarlığı ile kilise yapımı için projelerimizi hazırladık. İngiliz hemşerilerimiz bizim Avrupa'daki gözümüz kulağımız, gönüllü tanıtım elçilerimiz oldu" dedi.

Türk düğünü
Didim Belediyesi su faturalarını yabancı aboneleri için İngilizce bastırdı. Yerel 'Özgür Ses' gazetesi aralık ayından itibaren 'The Didymian' (Didimli) adlı haftalık İngilizce gazete yayımlamaya başladı. Didymian gazetesi editörü Gill Eren, önümüzdeki günlerde Didim'de bir İngiliz çiftin düğününü tamamen Türk geleneklerine göre yapacaklarını anlattı: "Artık kendimizi Türk gibi hissediyoruz. Uyum sağlamada Türk dostlarımızın gösterdiği yakınlık büyük kolaylık sağlıyor."

Bodrum'da yaşayan yabancıların sayısı da son beş yıl içinde artarak 4 bini aştı. Bu kişilerden yaklaşık bini ev alıp ilçeye yerleşti ve sosyal yaşamda kendilerini göstermeye başladı. Yabancıların kurduğu 'Uluslararası Habitat Yabancılar Kozası', kentin çevre, kültür, eğitim, sanat ve spor etkinliklerine katkıda bulunuyor.

Yalıkavak Belediyesi'nde oluşturulan Yabancılar Komitesi ise, belediye meclis toplantılarını izleyerek kentin sorunlarına çözüm üretmek için çaba harcıyor. Esnaf yabancıların bol para harcamasından memnun. Bodrum'un Ortakent-Yahşi beldesinde yabancılar için kilise yeri ayrıldı. Yalıkavak Beldesi'nde yaşayan yabancılar için Türkçe öğrenim ve meslek edindirme kursları açıldı.

Yalıkavak Belediye Başkanı Mustafa Saruhan başkanlığında yapılan aylık toplantılarda ve kokteyllerde bir araya gelen yabancılar kentin sorunlarına ortak oldu. Yalıkavak Belediye Başkanı Saruhan, şunları söyledi: "Yabancıların Bodrum'u ve Yalıkavak'ı seçmelerindeki en büyük etken doğa ve kültürel varlıkların zenginliği.

Buraya yerleşen yabancılar kentimizin ekonomik olması hem de insanlarının cana yakınlığı nedeniyle kısa sürede bizlerle kaynaşıyor. Beldede yaşayan binin üzerinde yabancıyı meclis toplantılarına davet edip onların birikimlerinden yararlanmaya çalışırken, onlar da bize alışıp, burayı kendilerinin vatanı olarak görüp korumaya çalışıyorlar. Çoğu zaman kentin sorunlarına bizden fazla duyarlılar."
(Radikal)
Yayın tarihi: 15.02.2005
257
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.