Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

İlköğretimde sorunlar kavgayla halloluyor

İlköğretimde sorunlar kavgayla halloluyor

İlköğretim okullarının üst sınıflarındaki öğrencilerin, kendi aralarındaki sorunları önemli ölçüde "kavga ederek" çözdüğü belirlendi. Öğrencilerin de yine yüzde 33´ü sıkıntıları ´´kavga ederek´´ aşmaya çalıştıklarını ifade etti.

Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Abbas Türnüklü ile Araştırma Görevlisi İdris Şahin, İzmir´de alt sosyo-ekonomik seviyedeki 23 ilköğretim okulunun 6, 7 ve 8. sınıf öğretmen ve öğrencileri arasında "ilköğretim okullarında çatışma çözüm stratejileri"ne ilişkin araştırma yaptı. Örneklem yoluyla yürütülen araştırma sonuçları, ilköğretim okullarında, öğrenciler arasındaki sorunlara karşı daha çok "şiddet, şikayet, öfke, küfür, öğüt verme´´ gibi yıkıcı yöntemlere başvurulduğunu ortaya koyuyor. Öğretmenlerin yüzde 33´ü öğrencilerin kendi aralarındaki sorunları´´kavga ederek´´, yüzde 11´i ´´küfürleşerek´´, yüzde 10´u ´´konuşarak´´, yüzde 9´u ´´şikayet ederek´´ çözdüklerini belirtti. Öğrencilerin de yine yüzde 33´ü sıkıntıları ´´kavga ederek´´ aşmaya çalıştıklarını ifade etti. Yüzde 21´i sorunları ´´konuşarak´´, yüzde 12´si ´´uyararak´´, yüzde 11´i ´´kendi aralarında uzlaşma yolu bularak´´ hallettiklerini kaydetti.

YÖNETİCİLERDEKİ ŞİDDET EĞİLİMİ
Öğretmenler, okul yöneticilerinin, öğrenciler arasındaki çatışmaları yüzde 30 ´´öğüt vererek´´, yüzde 19 ´´aileleriyle görüşerek´´, yüzde 13 ´´uyararak´´ ve yüzde 10 ´´psikolojik danışma ve rehberlik servisine göndererek´´ giderdiklerini ifade ettiler. Buna karşın öğrencilerin yüzde 29´u yöneticilerin yansıtılan sorunları ´´döverek´´, yüzde 15´i ´´öğüt vererek´´, yüzde 14´ü ´´azarlayarak´´, yüzde 9´u da ´´uyararak´´ çözmeye çalıştığını belirtti.

ÖNERİLER...
Araştırma sonuçlarıyla ilgili değerlendirmede, iki grubun cevaplarının içerik açısından benzerlik gösterdiği ancak öğrencilerin ´´daha olumsuz görüşler yansıttığına´´ dikkat çekildi. İlköğretim okullarında, sorunlar karşısında ´´hükmedici, dış denetim, dış kontrol ile psikolojik ve fiziksel şiddet odaklı´´ çözüm yollarına başvurulduğu ifade edilerek, şu önerilere yer verildi:
-Çatışmalar, öğrencilerin kendilerini yeniden yapılandırmalarını, geliştirmelerini, olgunlaştırmalarını sağlayacak biçimde öğrencilere çözdürülmeli,
-Çatışmalar, öğrencilerin kendi problemlerini tanımlayabilmeleri, kızgın duygularını denetlemeleri gibi özdenetim ve özyönetim becerilerini geliştirmeleri için araç olarak kullanılmalı,
-Özellikle eğitimciler kendilerine yansıtılan öğrenci çatışmalarını, sorunun asıl sahiplerine kendi sorunlarını yapıcı ve barışçıl olarak çözülmesi için arabuluculuk yapmalı,
-Okullardaki rehberlik servislerine gereken önem verilmeli ve rehber öğretmen açığı kapatılmalı.
(AA)
168
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.