Magazin

Her 2 kadından biri şiddet mağduru

Her 2 kadından biri şiddet mağduru

Uludağ Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu`nca yapılan araştırmada, her 2 kadından birinin fiziksel ya da psikolojik şiddete uğradığı belirlendi.

Alınan bilgiye göre, Sağlık Yüksek Okulu Ebelik Bölümü öğrencileri, "Kadınlara yönelik şiddetle ilgili durum saptaması araştırması" gerçekleştirdi. Sağlık ocaklarına başvuran, 15 yaş üstü kadınlar arasında yapılan araştırmada, kadınların yüzde 58.7`sinin, dayak, saldırma, tokat atma gibi fiziksel ya da aşağılama, hor görme, değer vermeme, isim takma gibi psikolojik şiddet türlerine maruz kaldığı saptandı.

Araştırmaya göre, kadınlara en fazla şiddeti yüzde 49.5 ile eşi, erkek arkadaşı ya da nişanlısı uyguluyor. Anne-baba, kayınvalide-kayınpeder şiddetine uğrayanların da yüzde 19.5`luk orana sahip olması dikkati çekti. Kadınların yüzde 18.9`u ise hem eş, hem anne-baba, hem de kayınvalide-kayınpeder şiddetine uğruyor.

MADDİ SIKINTI İLK SIRADA
Şiddetin uygulanış sıklığına, kadınların yüzde 58.5`i "sürekli" ya da "sık sık" yanıtını verirken, şiddet nedenleri arasında yüzde 18.9 ile ilk sırayı maddi sıkıntının alması dikkati çekti. Önceki araştırmalarda, sürekli ilk sırada yer alan alkol ise yüzde 18.5 ile ikinci, tarafların aileleri ise yüzde 15.8 ile üçüncü sırada yer aldı. Diğer şiddet nedenleri arasında, çevre, başka kadın, çocuklar ve psikolojik sorunlar yer alıyor.

Şiddete uğrayanların yüzde 43.8`inin, tepki göstermemesi ve yaşadığı olumsuzlukları kabullenmesi araştırmanın dikkat çekici bir başka noktasını oluşturuyor. Kadınların yüzde 26.6`sı, şiddete yine şiddetle karşılık verirken, yüzde 8.1`i evi terk etmeyi tercih ediyor.iddet nedeniyle boşanmayı tercih edenler sadece yüzde 6.4`lük bir dilim oluştururken, kadınların sadece yüzde 3.7`sinin maruz kaldığı olayı yakınlarıyla paylaştığı ortaya çıktı.

Şiddete uğrayan kadınların evliliklerini devam ettirme nedenlerinin de sorgulandığı araştırmada, kadınların yüzde 59.3`ü çocuklarını gerekçe gösterdi. Maruz kaldıkları şiddete rağmen kadınların yüzde 15.1`i eşlerine duydukları sevgi nedeniyle evliliklerini sürdürürken, ekonomik nedenler yüzde 11.1 ve çevrenin tutumu yüzde 8.5 ile diğer önemli gerekçeler arasında sayıldı.

PİŞMANLIK DUYUYORLAR AMA
Şiddet uygulayan erkeklerin yüzde 40.1`lik kısmının, daha sonra pişmanlık duyduğu ve özür dilediği saptandı. Aldırmama, tehdit etme vezevk duyma gibi tepkiler verenlerin ise 29.3 gibi ciddi bir oranı oluşturması dikkati çekti.

Eğitim düzeyinin yükselmesiyle, şiddetin azaldığının da ortaya çıktığı araştırmanın öneriler kısmında, şöyle denildi:
"Kadınlara yönelik şiddet sorununu çözebilmek için öncelikle ayrıntılı araştırmalar yapılması gerekir. Toplumun genel eğitim düzeyinin yükseltilmesi şarttır. Özel olarak kadınlara, genel olarak topluma, şiddet ile ilgili değer yargılarının değiştirilmesi için eğitim çalışması yapılmalıdır. Yasal düzenlemeler, caydırıcı olacak şekilde yeniden yapılandırılmalıdır. iddete maruz kalacak kadınlara danışmanlık yapacak, bakım hizmeti sunacak kurumların yaygınlaştırılması gerekir."
Yayın tarihi: 29.09.2002
463
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.