Magazin

Heidi 125 yaşında

Heidi 125 yaşında

Alpler'in sevgi dolu, tatlı kızı Heidi'nin 125'inci yılı, vatanı İsviçre'de müzikaller ve tiyatro oyunlarıyla kutlanıyor.

Dünyanın en bilinen ve en başarılı çocuk romanlarından biridir "Heidi". İsviçreli yazar Johanna Spyri tarafından 1880 yılında Almanca olarak yazılan roman 50 dile çevrildi ve milyonlarca kopyası basıldı. Heidi sadece kitap sayfalarında kalmadı, çizgi filmi çekildi, televizyonlara taşındı. Zaten ilk çıktığında sarışın olan ve romana adını veren Heidi'yi hepimizin esmer olarak tanıması da çizgi filmi sayesinde oldu.

1970'lerde çekilen Japon çizgi filmindeki Heidi siyah kısa saçlı ve kırmızı yanaklı tatlı bir kızdı ve hepimizin aklına da bu görüntüsüyle kazındı. İşte, dedesiyle birlikte Alp Dağları'ndaki kulübede yaşayan, en yakın arkadaşı çoban Peter ile koyunları ve keçileri otlatan, kuzulara bayılan, daha sonra tekerlekli sandalyedeki arkadaşı Klara ile tanışacağı şehre inen ve burada gördüğü ve bayıldığı beyaz ekmekleri dedesine götürmek için yanıp tutuşan Heidi bu yıl 125'inci yaşına girdi.

İsviçrelilerin gururu
Köylü yetim kız olarak tanıdığımız Heidi'nin yeni yaşı, doğum yeri olan İsviçre'de müzikal ve tiyatro oyunlarıyla kutlanıyor. İsviçre'de, bir de kendi ismini taşıyan kasabası ve evi olan bu küçük kızı daha iyi tanımak isteyenler için özel turlar düzenleniyor. Aynı yerdeki postane ise meraklıları için özel pullar satıyor. İsviçreliler Heidi ve yazarı Spyri ile öyle gurur duyuyorlar ki, bazı bozuk paralarının üzerinde Spyri'nin resmini kullanıyorlar.

Heidi'nin yazarı bir ev kadınıydı
Paralara geçen yazara gelince... Spyri, Heidi'yi yazmadan önce ev kadınıydı. İlk "Heidi"sini 1880 yılında yazdı. Bu kitapta Spyri, kimliğini de gizli tutmuş, ancak Heidi ortaya çıkar çıkmaz büyük bir başarı getirince ikinci öyküsünde ismini kullanarak, kendisini tanıtmıştı. Zürih'te küçük bir kasabada, önü Zürih Gölü arkası dağ manzaralı bir evde yaşayan yazar aslında biraz da kendi mutlu çocukluğunu da yansıtmıştı Heidi'ye.
(Milliyet Cumartesi)
Yayın tarihi: 02.05.2005
457
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.