Magazin

"Hayat Bilgisi"ne suç duyurusu

"Hayat Bilgisi"ne suç duyurusu

Nevşehir´de, bir ilköğretim okulu müdürü, ´´Hayat Bilgisi´´ adlı televizyon dizisi hakkın Cumhuriyet Başsavcılığı´na suç duyurusunda bulundu.

Yeni Çeşme İlköğretim Okulu Müdürü Hasan Çevik, Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Mustafa Uğur ile birlikte Cumhuriyet Başsavcılığı´na gelerek, ´´Hayat Bilgisi´´ adlı televizyon dizisinde canlandırılan karakterlerin ´´okul müdürleri ile öğretmen ve hizmetlileri toplum karşısında küçük düşürdüğü´´ gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Dizinin yayından kaldırılmasını isteyen Çevik, şikayet dilekçesinde şu görüşlere yer verdi: ´´Bu dizi, Türk toplumu ve Türk milli eğitimi için telafisi mümkün olmayan zararlar doğuracaktır. Dizi yapımcı ve yayıncıları, ´her öğretmeni, müdürü ve hizmetliyi bu şekilde lanse etmek gibi bir hedef içinde olmadıkları´ gibi masum gerekçeler gösterebilirler. Zira, eğitim ve eğitim camiasının toplumda ayrı bir yeri ve değeri bulunduğu gerçektir. Hayali kahramanlar ortaya çıkartarak da olsa toplumun öğretmenlere bakışını değiştiren, okul müdürlerini ve hizmetlileri toplumsal yaşamda küçük düşüren bir mekanizma dizide fazlasıyla vardır. Dizinin yayınlanmasıyla birlikte toplumda, okul müdürü olarak tarafıma, öğretmen ve hizmetlilerimize yönelik alaycı bakışlar, yakıştırmalar, şaka yollu isim takmalar başlamıştır.´´ Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Mustafa Uğur da dizinin yayından kaldırılması için RTÜK´e başvurduklarını bildirdi.
Yayın tarihi: 05.03.2003
457
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.