Magazin

Hamileye oruç sakıncalı

Hamileye oruç sakıncalı

Hamilelik döneminde oruç tutulmamasını öneren uzmanlar, aç kalmanın hem anne adayını hem de bebek sağlığını tehlikeye düşürdüğü uyarısında bulundu.

Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Bilgin Ergene, orucun hamileler için gerekli olan düzenli beslenmeyi bozduğuna dikkat çekerken şunları söyledi: "Hamilelerin normal insanlara göre daha fazla besin tüketmeleri ve bol miktarda sıvı gıda almaları gerekir. Hamilelik döneminde anne adayının vücudunda değişiklikler olur. Bu değişikliklerden biri de kan şekerinin değişmesidir. Kan şekerinin düzenli olması için iyi bir beslenme programı uygulamak gerekir. Aç kalmak kan şekerini düşürür. Bu da bayılmalara neden olabilir. Akşama kadar susuz kalan vücut, kan basıncının düşmesiyle olumsuz etkilenebilir."

DÜZENLİ VE SIK SIK BESLENMELİ
Hamileler, iki kişiyi beslediği için gün içerisinde aldığı besinlerin de önemli olduğunu kaydeden Dr. Ergene, uzun süre aç kalmanın dengeli beslenme alışkanlığını da bozacağını ifade etti. Akşama kadar aç kalıp daha sonra tıka basa yemenin çeşitli tehlikeler yaratacağını ifade eden Dr. Ergene, "Anne adaylarının gün içinde sık sık besin almaları ve aldığı besinlerin de protein değerine dikkat etmeleri gerekir" dedi.
(DHA)
Yayın tarihi: 14.11.2002
300
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.