Magazin

Hamilelilkte fazla yemek zararlı

Hamilelilkte fazla yemek zararlı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Tayfun Alper, hamilelik döneminde iki canlı gibi yemek yemenin zararlı olduğunu söyledi.

Hamilelik döneminde beslenmenin çok önemli olduğunu söyleyen Prof.Dr.Tayfun Alper, bunun için de uzman bir hekimden destek alınmasını istedi. Prof.Dr. Alper, "Toplumumuzda genellikle hamile bayanlar için kullanılan 'İki canlı gibi ye' anlayışı çok yanlıştır. Hamilelik öncesi ne kadar yeniyorsa hamilelik döneminde de o kadar yenmeli. Gebelik esnasında aşırı kilo alma durumunda ciddi sorunlar olabiliyor. Fazla kilo durumunda anne adayında kan pıhtılaşması ve damar tıkanıklığı olabilir" dedi.

Hamilelik döneminde ortalama 12-13 kilo alınmasının normal olabileceğini belirten Prof.Dr. Alper, "Zayıf olan bayanların gebelik durumunda kilo alması, kilolu bayanların da zayıflaması gerekir" diye konuştu.
Yayın tarihi: 17.10.2003
386
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.