Magazin

Halıda tartılmak şişman çıkarıyor

Halıda tartılmak şişman çıkarıyor

Özellikle kilolarına hassas olanların halı üzerinde tartılmaması önerildi. Halı üzerinde tartılmanın asıl kilonun yüzde 10'u kadar daha şişman gösterdiği belirtildi.

Cambridge Üniversitesi'nde fizikçi David Mac Kay, bir akademisyen arkadaşının ''Halının üzerindeki bir tartıda, sert bir zemine kıyasla neden daha şişman çıkarsın?'' sorusu üzerine konuyu araştırdı. Mac Kay ve öğrencisi Jon Pendergast, bir ev tartısını alarak farklı zeminlerde denedi ve tartının iç mekanizmasının hareketlerini inceledi. Her tartının içinde, her biri içeriye doğrultulmuş 4 manivela kol olduğu ve bu kolların, kişinin ağırlığını, tartının arka kısmında bulunan yaylı madeni levhaya aktardığını gören Pendergast, plakaların hareketi madeni bir çubuk aracılığı ile ilettiğini ve tartıdaki kantarın oynadığını inceledi.

Pendergast, tartının tabanının sert zeminlerde ezildiğini belirlerken, bu ezilme nedeniyle tartının her bir köşesindeki manivelanın kolları yana yatırdığını ve kollarla ağırlığın kollara baskı yaptığı nokta arasındaki aralığın kısaldığını kaydetti. Pendergast, halının üzerine konulduğunda aletin halının içine gömüldüğünü ve aynı ezilmenin yaşanmadığını belirledi.

Bu gömülmenin, her bir kolla yüklenme noktasında arasındaki aralığı artırdığını ve kolların ileri gittiğini kaydeden Pendergast, aralıklardaki ufak bir değişikliğin bile göstergede çıkan ağırlığın bir kaç kilo daha fazla çıkmasına neden olduğunu bildirdi.
Yayın tarihi: 29.10.2002
423
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.