Magazin

Hadise'ye kötü haber

Hadise'ye kötü haber

'Komşu torpili' iddiası Eurovision'a jüri sistemini getirdi. Yüzde 50 etkili olacak jüri, gurbetçi oyları toplayacağına inanan Hadise'nin şansını yarıya indirdi.

Rusya'nın başkenti Moskova'da bu yıl 54'üncüsü yapılacak Eurovision Şarkı Yarışması'nda 'komşu torpili'ne karşı yeni bir değerlendirme sistemi uygulanacak. Star gazetesinin haberine göre, Avrupa Yayın Birliği'nin (EBU) geçen aylarda önerdiği jüri sistemi kabul edildi. Yeni yöntemle halktan gelen oyların (televoting) belirleyiciliği yarı yarıya indirilerek jürilerin puanlamasına önem verilecek. Her ülkeden 5 ismin yer alacağı jüri, müzik konusunda uzman kişiler arasından seçilecek.

Sadece final gecesi uygulanacak bu sistem, yarı finallerde geçerli olmayacak. Eurovision'un önceki yarışmalarında Baltık ülkelerinin birbirlerine, eski Yugoslavya'dan ayrılan ülkelerin hepsinin de Sırbistan'a oy vermesi yoğun eleştirilere neden olmuştu. Avrupa'da yaşayan Türkler'in sayısının çok olması nedeniyle Türkiye'nin de haksız puan topladığı ileri sürülüyordu. TRT yetkilileri, jüri sisteminin Türkiye'nin aleyhine gibi görünmesine rağmen ülkemizi olumsuz etkilemeyeceğini açıkladı.

BELÇİKA'DAN 12 PAN BEKLİYORUM
Türkiye'yi Eurovision'da temsil edecek olan Hadise 'En büyük destekçim gurbetçiler olacak. Belçika'dan 12 tam puan bekliyorum' demişti. Genç sanatçı Türkçe, Fransızca ve Almanca nakaratlarla süslediği şarkıyla oy toplamaya çalışacak.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 15.12.2008
464
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.