Magazin

Hadi seks hakkında konuşalım!

Hadi seks hakkında konuşalım!

İnsanların utanmadan sıkılmadan cinsellikleri üzerine konuşabilmelerini sağlayan adam olarak bilinen Albert Kinsey'in yaşamöyküsü...

'Gods and Monsters'a yönetmen, 'Chicago' müzikaline ise senarist olarak imza atan Bill Condon'un senaryosunu yazıp yönettiği filmde Liam Neeson, Laura Linney, Chris O'Donnell, Peter Sarsgaard, Timothy Hutton rol alıyor.
1940'lara kadar sadece duygusal bir sorun olarak görülen cinselliğe, bilimin objektif bakış açısını çevirerek bakmaya karar veren Kinsey, bir ekip kurarak bu konuda ilk araştırmalar için kolları sıvar. Çalışmaları sırasında insanların üstlerindeki utanç, korku, suçluluk duygusu gibi olumsuz etkenleri atmalarına yardımcı olan bir soru tekniği geliştiren ekip, görüştükleri kişilerin kendi cinsel tarihleri hakkında özgürce konuşmalarını sağlar.

Cinsel Devrim'den çok önce
Kinsey, çalışma ekibi ve eşleri arasında da açık bir cinsel çevre yaratmış ve bu kişilerin, 1960'ların cinsel devriminden çok daha önce, birbirleri ile rahat ilişkiler kurmasını teşvik eder. Kinsey, 1948 yılında yayımlanan 'Erkek İnsanın Cinsel Davranışları' kitabıyla Amerikan kültürünü geri dönülmez bir şekilde değiştirir. Çünkü binlerce insanla hayatlarının en mahrem konusunda konuşarak cinsel davranışları tamamen gizli bir toplumun hayatındaki utanç ve gizlilik örtüsünü kaldırır. Film, Kinsey'nin çalışmalarının, geçen yüzyılın en yoğun kültürel değişimlerinden birine yol açtığını, bu değişim etkilerini günümüzde de sürdürmekte olduğunu ele alıyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 18.03.2005
710
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.