Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Güzelliğin sırrı zeytinyağında gizli

Güzelliğin sırrı zeytinyağında gizli

Son yıllarda çeşitli ülkelerde kozmetik ürünlerde kullanılmaya başlanan zeytinyağı 5 bin yıldır kadınların daha güzel olma arzularına hizmet ediyor.

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi ve Doğu Akdeniz Zeytin Birliği Başkanı Prof. Dr. Ömer Gezerel, zeytinyağının kimyasal bir katkı maddesi kullanılmadan sıkılarak elde edilen tek doğal yağ olduğunu bildirdi.

Son yıllarda çeşitli ülkelerde üreticilerinin de gözdesi olan zeytinyağının 5 bin yıl önce eski Mısır'da soyluların güzelleşmekiçin kullandıkları en önemli ürünler arasında yer aldığını anlatan Gezerel, bugün piyasada bio olarak pazarlanan kimyasal madde katkılı pek çok sağlık sorununa yol açtığını söyledi. Bu anlamda zeytinyağının en doğal kozmetik malzemesi olduğuna dikkati çeken Gezerel, bugüne kadar sonuçları tam olarak bilinmeyen kimyasal madde katkılı güzellik ürünlerinin cilt kanserleri ve astım gibi hastalıkların yaygınlık kazanmasına neden olduğunu ileri sürdü.

BANYODAN SONRA ZEYTİNYAĞI MASAJI
Zeytinyağının cilt kanserini önlediği, cilt ve saça canlılık kazandırarak yaşlanma etkilerini azalttığını vurgulayan Gezerel, kuru ciltleri kışın nemlendiren zeytinyağının egzamayı ve saçların dökülmesini önlediğini kaydetti.

Banyodan sonra mutlaka cilde 14 gram zeytinyağı ile masaj yapılmasını öneren Gezerel, ''Daha doğal olan sızma zeytinyağı içindeki E vitamini ve oleik asit ile hücrelerin yenilenmesini sağlıyor. Diri bir vücuda sahip olmak için Türkiye'de yararları henüz çok iyi bilinmeyen zeytinyağına gereken değeri vermek gerekiyor'' dedi.
(AA)
409
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.