Magazin

Gündüz gözüyle şizofreni

Gündüz gözüyle şizofreni

Şizofreni hastaları için ilk gündüz hastanesi İzmit'te açıldı. Hastanenin amacı kronik psikiyatrik bozukluğu olanların evde ya da 'depo hastane'lerde hayattan kopartılmalarını önleyebilmek.

Şizofreni hastaları için İzmit'te Türkiye'nin ilk 'gündüz hastanesi' kapılarını açtı. 'İkinci Evimiz' adı altında faaliyet gösterecek hastane, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü denetiminde, Lilly İlaç Firması'nın desteğiyle yaptırıldı. 'İkinci Evimiz'de gündüz tedavi ve rehabilitasyon görüp gece eve gidecek olan hastalara hastanede seramik, sepet örmeciliği, galoş üretimi, çiçekçilik, mantarcılık ve masaüstü yayıncılık gibi beceriler edinebilecek.

Bağımsız yaşam hedefi
Şirintepe mevkiinde bulunan hastanenin açılışında, KOÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Gökalp, amaçlarının hastaları bağımsız yaşayabilecek hale getirmek olduğunu söyledi. Prof. Gökalp, "Şizofreni gibi kronik psikiyatrik bozukluğu olan hastaları yüksek duvarların arkasında gizleyen 'depo hastane' modeli günümüzde artık terk edildi" dedi.

Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Emin Önder de hastanede hastaların gündüz tedavi görmelerinin yanı sıra birçok el becerilerini geliştirme imkânı bulacaklarını söyledi. Lily İlaç Genel Müdürü Jeremy Morgan da, hastaneye 100 bin dolarlık katkı sağlayan firmanın Dünya Psikiyatri Birliği'nin şizofrenide damgalama ve ayırımcılıkla mücadele programının sponsorluğunu yaptığını ifade etti.
(Radikal)
Yayın tarihi: 11.02.2004
444
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.