Magazin

Gençler 'önce para' diyor

Gençler 'önce para' diyor

"Gençler Gelecekten Ne Bekliyor" anketi gençlerin yüzde 40'ının gelecekten bolca para beklediğini ortaya çıkardı. Medyaya ve siyasetçilere güvenmeyen gençlerin, gelecekle ilgili hiçbir fikirleri bulunmuyor.

Ege ve Dokuz Eylül üniversitelerinde okuyan 239 öğrenci arasında yapılan ankette, gençlerin yüzde 40`ının gelecekten yüksek kazanç bekledikleri ortaya çıktı. Gençlerin yüzde 54`ü de, gelecekleri konusunda bir fikirlerinin olmadığını belirtti.

Ege Üniversitesi (EÜ) İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kavaklı yönetiminde yapılan ankette öğrencilere yöneltilen "Gençler Gelecekten Ne Bekliyor" sorusuna gençlerin yüzde 40.58`i "yüksek kazanç" cevabı verirken, yüzde 33.89`u "güvenceli bir iş", yüzde 16.74`ü "mutlu bir evlilik", yüzde 5.86`sı ise "prestij sahibi olmak" yanıtını verdi.

Gelecek mi, bana sorma!

Gençlerin gelecekle ilgili görüşleri sorusuna ise öğrencilerin yüzde 54.81`i "Gelecek konusunda hiçbir fikrim yok" cevabını verirken, yüzde 17.99`u "Gelecek konusunda karamsarım" yanıtını verdi. ^"Yarınlara ümitle bakıyorum" cevabını verenlerin oranı yüzde 14.65`de kaldı.

Ankette, medyaya güven konusundaki soruya öğrencilerin yüzde 29.28`si radyo haberlerine, yüzde 34.73`ü televizyon haberlerine, yüzde 38.49`u ise gazete haberlerine "hiç güvenmiyorum" yanıtını verdi.

Radyo haberleri daha güvenilir

Radyo haberlerine güvenen öğrencilerin oranı yüzde 27.20, televizyon haberlerine güvenen gençlerin oranı yüzde 19.66, gazete haberlerine güvenen öğrencilerin oranı ise yüzde 17.58 olarak tespit edildi.

Gençlerin siyasetçiler hakkındaki görüşleri de olumlu çıkmadı. Öğrencilerin yüzde 43.93`ü siyasetçilerin gençlerin oyunu almak için yalan söylediğini iddia ederken, siyasetçilerin gençlerin sorunlarınınçözümü için yoğun çaba sarf ettiğine inanan öğrencilerin oranının yüzde 1.26 olduğu ortaya çıktı.

Siyasetçilerin sorunların çözümü için şov yaptığına inan gençlerin oranı yüzde 21.34 olurken, siyasetçilerinsorunlarına tamamen duyarsız kaldığına inanan öğrencilerin oranı yüzde33.47 olarak ortaya çıktı.

Para hayatın merkezinde

Anket sonuçlarını değerlendiren Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kavaklı, "Gençlerin her şeyden önce parayı tercih etmesi, hedef ve ideallerinin bir yerde bittiğini gösterdi" dedi.

Gençlerin, hayatın merkezine parayı koyduğunun ortaya çıktığını kaydeden Kavaklı, toplumdaki gelişmelerin öğrencileri maddiyata ve yüksek kazanç elde etmeye yönlendirdiğini dile getirdi.

Medyanın güven erozyonuna uğradığını savunan Oğuzhan Kavaklı, bunun medyanın haberleri çarpıtarak ya da eksik vermesinden kaynaklandığını söyledi.
Yayın tarihi: 02.05.2002
398
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.