Magazin

Formula 1 yarışına doktorlardan tepki

Formula 1 yarışına doktorlardan tepki

DSP Bursa Milletvekili Hayati Korkmaz ve partili 4 milletvekilinin Formula 1 yarışlarının, 4207 sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun'un kapsamından çıkarılması için verdikleri yasa teklifi, hekimler tarafından eleştirildi.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde önceki gün bir araya gelen çok sayıda hekim, Formula 1 yarışlarının amacının sigara reklamı yapmak olduğunu söylediler.

Hekimler adına konuşan Marmara Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Elif Dağlı, Formula 1 yarışlarının üzerinde bu kadar durulmasının tesadüf olmadığını belirtti.

Prof. Dr. Dağlı, "Sigara üreticileri, sigara reklamı yasağı olan ülkelerde en önemli reklam aracının Formula 1 yarışları olduğunu dile getiriyorlar. Sigara üreticileri bu yarışlar için yılda 300 milyon dolar kaynak ayırdılar. Bundan mutluluk duymak için bu kadar para ayırmıyorlar. Daha fazlasını kazanmayı beklemeseler niye bu kaynağı versinler?" dedi.

Formula 1 yarışlarında sigara firmalarının özellikle 14-24 yaş arasındaki gençleri hedef aldığını, bağımsızlık, özgürlük, heyecan ve kahramanlık, yarışma, kazanma, modern hayat gibi imajlar verildiğini söyleyen Prof. Dr. Dağlı, "Genç erişkin içicilerde Formula 1 sürücüsü kovboy, yüksek teknolojinin kullanıldığı arabası da at. Yarış boyunca bir sigaranın adı 5933 kez görünüyor. Bu reklam değil de ne?" dedi.
Yayın tarihi: 15.04.2002
339
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.