Magazin

Fideller Tayyipleri geçti

Fideller Tayyipleri geçti

2003'te 111 çocuğa 'Recep', 'Tayyip' ve 'Recep Tayyip' isimleri verilirken 260 çocuğa Küba liderinden esinlenilerek 'Fidel' adı kondu. Kızlarda ise gözde isim Ayşe'nin yerini Merve aldı.

Anne ve baba adaylarının daha çocukları dünyaya gelmeden düşünmeye başladığı isimde, kızlarda Merve, erkeklerde ise Fidel ve Tayyip modası var.
Türkiye'de 'Mehmet' ve 'Mustafa' son 23 yıldır erkeklere en çok konulan isimler oldu. Kadınlarda ise 1980-1990 arası 'Fatma' ve 'Ayşe' en çok kullanılan isimken 1991-2002 yılları arasında liste 'Merve' ve 'Fatma' diye değişti. 2003 yılında ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan esinlenilerek 111 çocuğa 'Recep', 'Tayyip' ve Recep Tayyip' isimleri verilirken 260 çocuğa ise Küba lideri Fidel Castro'dan esinlenilerek 'Fidel' ismi verildi.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü araştırmasına göre Türkiye'de en çok kullanılan beş erkek ismi 'Mehmet, Mustafa, Ahmet, Ali ve Hüseyin' iken en çok kullanılan beş kız ismi ise 'Fatma, Ayşe, Emine, Hatice ve Zeynep'. En çok kullanılan soyadlar, 'Yılmaz, Kaya, Demir, Şahin ve Çelik' olarak sıralandı.

Ahmet, Emre, Ali...
Dönem dönem çocuklara verilen isimlerde de değişiklikler oluyor. Ancak erkek isimlerinden Mehmet ve Mustafa her dönemde ilk iki sırada. 1980-1990 yılları arasında Mehmet ve Mustafa'dan sonra en çok tercih edilen isimler 'Murat, Ahmet ve Ali' iken, 1990-2002 tarihleri arasında birinciliğe 'Ahmet' yerleşti, Emre ve Ali onu izledi. 1980-1990 yılları arasında en çok kullanılan beş kız ismi ise Fatma, Ayşe, Emine, Hatice ve Zeynep olurken, 1991-2002 yıllarında moda değişti. Aileler kız bebeklerine en çok 'Merve' ismini verdi. Fatma, Büşra, Elif ve Kübra da en çok kullanılan diğer isimler oldu.

Araştırmada 'kız ismi' ya da 'erkek ismi' diye ayrılmadan en çok kullanılan
ortak isimler şöyle: "Yaşar, Ayhan, Dursun, İsmet, Muzaffer, Ümit, Özgür,
İlhan, Hikmet, Yüksel, Özcan, Fikret, Cihan, Şerif, Deniz, Servet, Yücel, Sefa, Hidayet, Sezer, Olcay, Saffet, Güngör, Durdu, Günay, Ömür, İlkay, Kamuran, Kudret, Satı, Şenel, Elvan, Seyhan, Zülfü, Muhterem, Güner."
Türkiye'de çocuklara isim konurken o dönemin siyasi liderleri de etkili oluyor. 18 Mart 2003'ten sonra AKP lideri ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı seven aileler çocukların 87'sine Recep, 20'sine Tayyip, 4'üne Recep Tayyip ismini verdi. Buna karşın Küba lideri Fidel Castro'dan esinlenilerek 'Fidel' adı verilen çocuk sayısı 260...
(Radikal)
Yayın tarihi: 07.02.2004
480
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.