Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Eurovision'da 'Rum' krizi büyüyor

Eurovision'da 'Rum' krizi büyüyor

Türkiye'yi Eurovision şarkı yarışmasında temsil edecek olan Sibel Tüzün'ün Kıbrıs Rum Kesimi'nin devlet televizyonu CyBC'ye çıkmasıyla başlayan kriz büyüyor.

Sibel Tüzün'ün fotoları sağda

Mütekabiliyet ilkesinden hareket eden CyBC'nin, Türkiye'nin, Rum Kesimi'ni yarışmada temsil edecek Annette Artani'nin TRT'de çıkmasına izin vermemesi üzerine konuyu Eurovision'a taşımak için girişimde bulunacağı öğrenildi.

TRT SÖZLEŞMEYE BAKMADI
20 Mayıs'ta Atina'da yapılacak olan Eurovision şarkı yarışmasında baş gösteren Kıbrıs sorunu, TRT'nin Sibel Tüzün'ün tanıtım programını yapan ve eşine ait olan Arinna Yapım'la sözleşmesine dikkat etmemesi ve konuyu Dışişleri Bakanlığı'na danışmamasından kaynaklandı. Sözleşme uyarınca Sibel Tüzün, şarkının tanıtımı için TRT'den maddi destek almıyor. Tüm tanıtım programını Arinna Yayım üstlenmiş durumda. TRT yetkilileri, sözleşme konusunda kendilerinin hatalı olduklarını kabul ederken, "Sibel Tüzün'ün Kıbrıs Rum Kesimi'ne gideceğini hiç tahmin etmemiştik. Artık olan oldu" savunmasını yaptılar. TRT yetkilileri, bundan sonra Eurovision konusunda yapılacak sözleşmede Türk dış politikasının dikkate alınacağını belirttiler.

DIŞİŞLERİ: GELMESİN
Tüzün'ün, Kıbrıs Rum Kesimi sanatçısı Artani'yi Türkiye'ye davet etmesi de var olan krizi daha artırdı. Artani'nin davetinden haberdar olan TRT, Dışişleri Bakanlığı'na konuyu sordu ve olumsuz yanıt aldı. Bakanlık Rum sanatçının TRT'ye çıkmasına izin vermezken, Artani'nin Türkiye'ye gelmesinin ise engellenemeyeceğini ve kendi özel programını yapabileceğini bildirdi. Türkiye'nin bu tavrı üzerine Artani'nin Türkiye'ye gelip gelmeyeceği merak konusu olurken, gelmesi halinde istediği takdirde özel TV'lere çıkması bekleniyor.

BU İLK DEĞİL
Eurovision'da yaşanan Kıbrıs krizi ilk değil. 2003'te Türkiye'nin birinci olmasının ardından, 2004'de İstanbul'da yapılan yarışmada Kıbrıs Rum Kesimi'ni temsil eden Lisa Andieas'ın nasıl anons edileceği sıkıntıya yol açmıştı. Rumlar, resmi söyleminde "Güney Kıbrıs Rum Kesimi" ifadesini kullanan Türkiye'den anonsu "Kıbrıs Cumhuriyeti (Republic of Cyprus)" diye yapmasını istemişti. Sıkıntı, anonsun sadece 'Kıbrıs (Cyprus)' diye yapılmasıyla aşılmıştı.
(Hürriyet)
382
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.