Magazin

Estetik kaygı sezaryeni artırdı

Estetik kaygı sezaryeni artırdı

Estetik kaygı kadınları sezaryen yöntemiyle doğuma yöneltiyor. Ancak uzmanlar, tıbbi zorunluluk olmadıkça sezaryenden kaçınılmasını öneriyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Çolakoğlu, bebeğin ters gelmesi, oksijensiz kalması ya da rahim ağzının yeteri kadar geniş olmaması gibi durumlarda sezaryen yapılabileceğini söyledi. Prof. Dr. Çolakoğlu, "Bazen sezaryen yapılmaması anne ve bebek sağlığı için ciddi riskler oluşturduğu gibi, sakat bebek doğumuna neden oluyor. Bu durumlarda sezaryen öneriyoruz" dedi.

Ancak kadınların son zamanlarda risk olmasa da sezaryen doğum istediğini, bunun da estetik kaygısından kaynaklandığını belirten Prof.Dr. Çolakoğlu, şunları söyledi: "Genital organında genişleme olmasını istemeyen kadınlar daha çok sezaryen doğum istiyor. Böylelikle doğum sonrası vajina daraltma gibi operasyonlara gerek kalmıyor. Ayrıca sakat çocuk endişesi kalkıyor ve doğum kolay oluyor."
(DHA)
Yayın tarihi: 30.07.2003
430
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.