Magazin

Eşlerin hastalıkları da ortak

Eşlerin hastalıkları da ortak

Araştırmalar, eşlerin sadece yaşamı değil hastıkları da paylaştığını ortaya koyuyor.

Psikiyatrik Eğitim Danışma ve Tedavi Merkezi PEDAM'ın yayını organı Popüler Psikiyatri Dergisi'nde İngiltere'nin Nattingham Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya yer verildi. Julia Hippisley-Cox yönetiminde yaşları 30-70 arasında değişen 8 bin çift üzerinde bir araştırma yürütüldü. Araştırma sonucunda eşleri, depresyon, astım, mide ülseri olanların bu hastalıklara yakalanma riskinin yüzde 70 olduğu görüldü.

Yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol hastalığına hastalığına sahip olan hastaların eşleri de, yine aynı biçimde yüksek risk grubunu oluşturuyor. Eşlerin benzer çevresel faktörlerde yaşamalarının, alınan sonuçta etkili olduğu düşünülüyor.

Örneğin yüksek kolesterol değeri yüksek tansiyonun, sağlıksız beslenme ve spor alışkanlığının olmaması ile yakından bağlantısı bulunuyor. Bu yönelimler ise eşlerde ortak görülüyor. Uzmanlar, böyle durumlarda çiftleri hedef alan tedavinin etkili olduğunu düşünüyorlar.
(ANKA)
Yayın tarihi: 14.11.2002
331
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.