Magazin

Eşini uykusuna göre seç

Eşini uykusuna göre seç

Eşinizi seçerken uyku saatlerine hiç dikkat ettiniz mi? Evlilik öncesi sevgilinizi sıkı bir uyku testinden geçirmekte yarar var. Düşensenize siz saat 22.00'de yatağa giriyorsunuz, eşiniz gece 03'te uyuyor.

İstanbul Üniversitesi (İ.Ü) Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erbil Gözükırmızı, eş seçiminde çiftin yatış ve kalkış saatlerini ayarlayan biyolojik uyku saatindeki uyumun önemli olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Gözükırmızı, her insanın belirli bir uyku alışkanlığı ve buna bağlı olarak uyku saati olduğunu belirtti.

Uyku alışkanlıklarındaki olumsuz değişikliklerin, bireylerin gün içindeki aktivitelerini olumsuz etkileyeceğini belirtenProf. Dr. Gözükırmızı, şunları kaydetti:

"Eş seçiminde çiftin yatış ve kalkış saatlerini ayarlayan biyolojik uyku saatindeki uyum, önemli rol oynamaktadır. İnsanların uyku saatlerindeki farklılıklar, kişinin gündüz tipi ya da gece tipi olduğunu belirler.

Buna göre, 03.00-10.00 saatlerinde uyuyan gece tipibir erkeğin, 21.00-07.00 saatlerini uykuda geçiren gündüz tipi kadınlaanlaşması zordur.

Çünkü eşlerin akşam saatinde birbirleriyle paylaşacakları saatler az olduğu gibi, birinin yattığı saatte diğeri kalkmış olacaktır.

Uyku saatlerindeki farklılıklar, evlilikte çatlaklar oluşmasına zemin hazırlayabilir."

Evlilikte eşler arasındaki uyumun, saygı, sevgi, ortak hobi dışında günü birlikte paylaşımın da önem taşıdığını ifade eden Prof. Dr. Gözükırmızı, "Horlama da, çiftlerin ayrı odada uyumasına kadar giden ve tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır" dedi.
Yayın tarihi: 02.05.2002
478
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.