Magazin

Erkekleri kullanma klavuzu

Erkekleri kullanma klavuzu

Kadınlara strateji oyunları oynayarak erkekleri tavlayıp "koca" haline getirmeyi içeren öğütler veren "Erkekleri Kullanma Kılavuzu" kitabının yazarı İlhan Mete Uçman, "Bir kadın kendisi olacaksa, bunu kadınlığıyla, en kadınca duygularıyla yapacak" dedi.

"Erkekleri Kullanma Klavuzu" kitabının yazarı İlhan Mete Uçman, bazı feministlerin ve medyadaki hemcinslerinin kendisine yönelttikleri eleştirilere yanıt verdi.

Kadınlara strateji oyunları oynayarak erkekleri tavlayıp "koca" haline getirmeyi içeren öğütler veren "Erkekleri Kullanma Kılavuzu" kitabının yazarı İlhan Mete Uçman, "kimsenin erkekliğinden ya da kadınlığından taviz vermesi gerekmiyor. Bir kendisi olacaksa, bunu kadınlığıyla, en kadınca duygularıyla yapacak" dedi.

Uçman, "Aslında daha en başında kitabın ne tür tepkilerle karşılaşacağını tahmin ettiğim için kitabın içinde onlara da bir oyun kurdum" diyerek, ikinci bölümde kadınları en açık rolleriyle ifade ederken, kitabın sonunda "kendi oyununu kurarak kendin olmak" tavrını ele aldığını anlatarak, şöyle devam etti:

"İyi niyetli bir yaklaşımla kitabı okumadıklarını düşünüyorum. Eğer okumuşlarsa da birey anlamadıklarına hükmediyorum. Anlamalarına rağmen bu tarz bir yaklaşım içindeyseler, işte durum o zaman vahim.

Kadınlar açıklarının bilinmesini istemez

Her halükarda kitabın daha başında 'Biz kadınlar açık noktalarımızın bilinmesini istemeyiz' diyorsam, boşuna değil demek ki... Bütün bu durumları şaşkınlıkla değil, ama ibretle karşılıyorum.

Kendi rahatlarını, güçlerini, kariyerlerini ve tabii ilişkilerini üzerine kurdukları verili rolleri sorgulamamama konusunda diğer kadınları da teşvik etmeye çalışıyorlar ki, bu sosyal bir zarar..."

Kadınla erkekleri eşitlemeye çalışma çabasında birlerden sonra hem erkeğin, hem kadının ne özgür ne de birey olabildiğini dile getiren Uçman, şunları söyledi:

"Bu bana sorunu yanlış konumlamak gibi geliyor. Kimsenin erkekliğinden ya da kadınlığından taviz vermesi gerekmiyor.

Bir kadın kendisi olacaksa, bunu kadınlığıyla yapacak. En kadınca duygularıyla yapacak. Evlenmek istiyorsa evlenecek, erkeği tavlamak istiyorsa tavlayacak... Ağlayamayan, kıskanmaktan utanan, kendini kendine ait olmayan kimliklerin içerisine kapatan bir özgür kadın olabilir mi?"

Amaç kendin olabilmek

Kitapta kişinin kendisi gibi olması gerektiğine vurgu yapıldığını belirten Uçman, "Hepimiz şefkat, onaylanmak ve bir eş-sevgili sahibi olmak istiyoruz. Bunları da en iyi şekilde yaşamak istiyoruz. Niçin olmuyor o zaman? Çünkü kimse kendini özgürce ifade edemiyor. Bunun da bir kılavuzu olmalı dedim kendi kendime... Ve işte sonuç..." diye konuştu.

Uçman, bu strateji oyunlarının gerçek bir paylaşımın yaşandığı uzun süreli ve mutlu bir ilişkiye geçmek için bir aşama olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Amaç kendin gibi olmayı becerebilmek. Ben bir şekilde okura yol gösterdiğimi, kendini fark etmesi için seçenek sağladığımı düşünüyorum.

Birini tutup 'kendin gibi ol' dediğin zaman olmuyor. Ama bunu böyle oyunlarla, formüllerle sunduğun zaman, eğlenceli geliyor ve kişi kendi oyununu oynamaya başlayabiliyor.

Hayat zaten bir oyundan ibaret değil mi? Ben kitapta 'İşte aşkın formülü' diyorum. Ama aslında aşkın formülünü vermiyorum orada, sadece 'formül sensin' demek için bu tuzağı kuruyorum."
Yayın tarihi: 13.04.2002
406
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.