Magazin

Erkeğin dehası evlenene kadar

Erkeğin dehası evlenene kadar

Araştırmalara göre 30'lu yaşlarına kadar yaratıcılığının doruğunda olan erkek evlenince, tüm enerjisini ailesine veriyor. Geriye erkek dehasından eser kalmıyor.

Yeni Zelanda'daki Canterbury Üniversitesi bilim adamlarının yaptığı araştırmayla erkek zekâsının erkeklik hormonu testosteronun salgılanma düzeyiyle yakından ilgili olduğu ortaya çıktı. Prof. Satoshi Kanazawa'nın 280 bilim adamının biyografilerini inceleyerek ortaya çıkardığı gerçeklere göre, ne kadar zeki olursa olsun erkek evlendiği zaman zekâsını işine yansıtma yeteneğini kaybediyor. Araştırmalar, parlak beyinlerin en verimli çağlarını 30'lu yaşların ortasına varmadan yaşadıklarını gösteriyor.

Müsekkin evlilik
Çünkü zekâyı tetikleyen testosteron hormonu aslında erkeğin tarafından beğenilme dürtüsünü kamçılıyor. Erkeğin bu dürtüsü evlendiği zaman tatmin edildiği için gençlik enerjisi eş ve çocuklar tarafından emiliyor, bilimsel araştırmaya enerjisi kalmıyor. Buna karşılık evlilik azılı suçlular üzerinde ise "uslandırıcı" bir etki yaratıyor. Bekâr yaşamaya devam edenler suç kariyerlerini sürdürüyor.
Yayın tarihi: 11.07.2003
342
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.